Lens Temizliği

Lenslerin içine baktığımızda gördüğümüz bazen bir toz tanesi , bazen mantarlaşma dediğimiz oluşumlar canımızı sıkar. Bazen durum daha da  kötüdür. Kumsal ya da çöl gibi çok tozlu dış mekanlarda yoğun kullanılan lenslere çok yoğun toz veya kum girebiliyor. Ve bunlar lensin normal çalışmasını etkileyip arızalara sebep verebiliyor. Ya da nemli ortamda uzun süre kalan lenslerin içinde mantarlaşma diye tabir ettiğimiz örümcek ağı gibi lekeler de görülebilir. Veya hiç biri olmasa bile temiz mekanlarda kullanılan yorgun lenslerde bile yoğun toz görebiliyoruz. Bunun sebebi de lensin hareket eden parçalarının birbirine sürterek aşınması sonucu oluşan tozlanmadır.

Temizlik nasıl olur ? Kim yapmalı? Ne zaman yapılmalı ? Kaça olur ? Bütün tozlar veya kirler temizlenir mi ? Anlatalım …

Evet , lensi satacağınız zaman değerini düşüren bir durum olabilir ama birkaç toz tanesi için lenslerin sökülmesini pek tavsiye etmiyoruz. Bir veya birkaç toz tanesi varsa bir arıza durumunda mecburen açıldığı zaman temizlik en mantıklı yoldur.

Temizlik için sabit bir fiyat vermek ya sizi ya da bizi mağdur edebilir. Bazen ücret almaya bile gerek kalmayacak kolaylıkta olabiliyor veya normal işçilik ücreti almamız gerekebiliyor. Çünkü temizlik için sökülen camların tekrar merkezlenmesi , yani kalibrasyon gerekebiliyor ve bu gerçekten uzun sürebiliyor. Kısacası harcadığımız zaman ve emek fiyatı değiştiriyor.

Her model lensin yapısı farklıdır. Bazı modeller hiç kalibrasyon gerektirmeden tamamen sökülüp temizlik yapılıp tekrar toplandığında keskinlikten hiç bir şey kaybetmez. Bazı model lensler ise söküp tekrar topladığınızda eskisi gibi net fotoğraf çekmeniz imkansızdır. Örneğin EF70-200 2.8L II . Azıcık tozlanmış diyerek elimize tornavidayı alıp sökersek veya herhangi bir tamircide temizlik yaptırırsak artık flu fotoğraf çeken bir lensiniz olabilir. Yani , kritik lenslerde işi bilen ve kalibrasyon cihazı olan bir teknik servis bu işi yapmalıdır.

Peki her zaman temizlik mümkün mü ? Hayır değil. Tozun veya lekelerin nerede olduğu da çok önemlidir. Malum lensler , tek ve grup özel camlardan oluşur. Tek olan camların yüzeylerine erişip temizlik mümkün. Ama toz ya da lekeler presli , kapalı grupların içindeyse hiç kimse bir şey yapamaz. Çünkü bunların açılıp temizlenmesi mümkün değildir. Bu durumda lensin içine bakıp gördüğümüz tozların hangi grupların arasında olduğunu tahmin etmek bazen güç olabilir. Bu yüzden de açıp bakmadan kesin bir şey de söylenemez.

Bu ayrıntıları bilmeyen müşterilerimiz sık sık bize temizlik fiyatı sormaktadır. Sanırım bu yazımız bu konuda sizi aydınlatmıştır . Biz bütün Canon lenslerinizin temizlik işlemlerini yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat