SD-CF Kart Arızaları Tamiri

SD-CF Kart Yuvası Arızaları Tamiri

SD-CF Kart Yuvası Arızaları Tamiri

Bu kategori en sık karşılaştığımız sorunlardandır. Her ne kadar dikkatli olunsa da kullandığımız hafıza kartılarını takıp çıkartırken sorun oluşabilir. SD kart yuvaları ya aşırı kirlenmeden-oksitlenmeden dolayı ya da köşeleri hafif çatlayan kartların kopan küçük parçalar yuvanın içinde sıkışarak bozulabiliyor. CF kartlarda ise çok hassas şekilde hizalanmış pimlerin eğrilip kırıldığını veya içeriye kaçtığını görebiliriz. Bütün bunların sonunda kart okuma yazma hataları oluşur. Veya kopan metal bir pin içeride kısa devre yaparak makinenin hiç çalışmamasına neden olabilmektedir.

SD-CF Kart Yuvası Arızaları Tamiri

Nasıl yapılır ? Önce hasar durumuna bakılır. SD kart yuvalarında fiziksel bir arıza varsa bütün yuvanın değişmesi gerekebilir. Her şey yerli yerinde ama kart okuma yazma sorunları varsa karta temas eden yüzeylerin kirlenmiş oksitlenmiş  olma ihtimali çok yüksektir.

CF kart yuvalarında ise yine hasar durumuna bakılır. 1 veya 2 pimden kaynaklanan bir sorun varsa sadece o pimlerin değiştirilmesi sorunu çözebilir genellikle. Pimin lehimlendiği pcb yollar kopmamışsa tabii. Bazen bütün cf ünitesini veya anakartı komple değiştirmek zorunda da kalabiliyoruz . Yani önceden nasıl bir durumla karşılaşacağımızı bilemediğimiz için görmeden kesin fiyat vermek yanlış olmaktadır. Tamir edilebilirse veya değiştirmek zorunda kalırsak şeklinde fiyatlandırma daha doğru olacaktır.

Önemli Not:

Hasarlı SD veya CF kartlarını kullanmaya devam etmek aynı sorunlara tekrar neden olmaktadır. Köşesi kırık SD kartları veya delik yerleri bozulmuş CF kartları kesinlikle kullanmayınız.

Comments
 • Nasrulla dedi ki:

  Mərhaba. Canon DS126441 kart yuvasını dəyişmək və Error 01 xətası temirinin taxmini fiatını deyəddiz lütfən.

 • lenstamiri dedi ki:

  Lensin modeli nedir ?

 • Mehmet dedi ki:

  Hocam bnm sandisk ultra 32 gb diski in üst tarafında çatlak var halledebilir misiniz

  • lenstamiri dedi ki:

   Fotoğraf makinelerinde oluşan kart yuvası arızalarını tamir ediyoruz. Maalesef hafıza kartı tamiri yapmıyoruz.

 • Muhammed ali yiğit dedi ki:

  Nikon 1 j1 modelim sd kartı görmüyor.ne kadara tamir olur.ve yeriniz açık adresiniz neresi.

  • lenstamiri dedi ki:

   Kartı hiç mi görmüyor yoksa üzerine fotoğraf mı çekemiyorsunuz ? Yani içindeki fotoğraflara makine üzerinden bakabiliyor musunuz ?

 • Halil dedi ki:

  Merhabalar, Sony a7 makinemde kart yuvasına SD kartı sokarken zorlanma oluyor. İçine flaş ile baktım ve en baştaki tutan plastik kısmın kırıldığını gördüm. Böyle bir tamir ne kadar masraf çıkartır. Kart slotu tamamen değişmeli midir? Kartı okuyor ve yazıyor makine ama girerken bazen tutukluk yapıyor

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba Halil Bey ,
   Stoklarımızda sadece kart yuvası yok. Kart yuvası zaten ayrı bir pcb üzerindedir ve bu şekilde stoklarımızda var.
   Dilerseniz değiştirebiliriz. Ücret için lütfen arayın bilgi verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat