Lens Kalibrasyonu

En sık karşılaştığımız şikayetlerin başında keskinlik sorunları ve kalibrasyon vardır. Biz burada makineler üzerinden lensin hatalarını düzeltmek için yapabileceğiniz micro adjustment  yani biraz önde veya arkada netleme sorunlarından bahsetmeyeceğiz. Front focus , back focus başka bir konudur. Optical Adjustment yani objektifin içindeki bütün camların tam paralel ve bayonete göre merkezde olması gerekmektedir. Sadece biri tam paralel ve merkezde değilse sizin yapacağınız hiç bir mikro ayar işe yaramayacaktır.

Lens Kalibrasyonu (Optical Adjustment)

Lens-objektif kalibrasyon sorunlarının nedenlerini 3 kategoriye ayırabiliriz. Doğal aşınma , fiziksel hasarlar ve tamirci hataları.

Doğal aşınma : Yeni aldığımız objektifler kullandıktan sonra ilk zamanki keskinliğini kaybeder. Lensler genellikle iç içe geçmiş , içinde kanalların olduğu silindir şeklinde mekanizmaların içinde bulunurlar. Netleme ve zoom yaptıkça bunların içinde mükemmel olarak hareket ederler. Hepsi , bayonete göre tam merkezde ve paralel olmalıdır. Hareket ederken tutunmalarını sağlayan ”collar veya roller” denilen ve genellikle dayanıklı plastik malzemeden yapılan bu parçalar ve kanallar aşınır. Bunun sonucunda lens veya lens grubunun mükemmel pozisyonu bozulur. Keskinlik kaybı da bu aşınmanın oranına göre az ya da çok olur. Zoom objektifler daha çok hareketli bölümlerden oluştuğu için bu durum daha hızlı oluşur.

Fiziksel hasarlar: Lensler düştüğü zaman oluşan hasarlardır.

Tamir hataları: Bu konuda yazılabilecek çok şey olabilir ama özetle şöyle denebilir: Yeterli bilgiye ve ekipmana sahip olmadan yapılan tamir işlemleri sonucu oluşan durumlardır.

Nasıl kalibrasyon yapıyoruz ?

Lensin bütün kontrollerini yaparak , size değiştirilmesi gereken parça ve maliyet bilgisini verip onayınızı alıyoruz. Parçaları değiştirip Amerika’dan sonra ikincisi Türkiye’de bizde olan özel kalibrasyon cihazımızla optical adjustment yaparak lensinizin keskinliğini en iyi durumuna getiriyoruz.

Comments
 • ahmet turanli dedi ki:

  Nikon 24-85 lensimde sol tarafta netlik sorunum var. Bakabilir misiniz ?

  • lenstamiri dedi ki:

   Selam ,
   Nikon 24-85 lensinizin durumu önemli. Yani bu soruna sebep olan etmenler nelerdir ?
   Bunu ancak lensi gördükten sonra anlayabilirim. Temizlik için veya bir arıza nedeni ile söküldüyse bu sorun oluşabilir. Veya hiç sökülmediyse düşmüş olabilir. Veya uzun süre kullanıldığı için oluşan aşınmaların bir sonucu da olabilir. Ama neden ne olursa olsun kalibrasyon yapılabilmesi için yani merkez hatalarını düzeltebilmem için lensin önce mükemmel çalışması gerekir. Yani örneğin in out zoom yaparken ön lens grubunun hiç boşluk olmadan hareket etmesi gerekir. Boşluk varsa sağlıklı bir kalibrasyon yani centering mümkün değildir. Bunun için aşınan parçaların değiştirilmesi gerekir. Bu durumda maalesef bir şey yapamıyorum. Çünkü bu tür kritik Nikon yedek parçaları bizde yok. Ama lenste bir sorun yoksa , örneğin temizlik amacı ile söküldüyse centerin yapabilirim. Bu şekilde pek çok 24-85 lensi kullanılamaz durumdan kurtardım. Ama bazen de iade etmek zorunda kaldım…

 • Bülent kavadarlı dedi ki:

  Selam
  Nikon bayonet Sigma 85mm F1.4 EX DG HSM Lens İm AF çalışmıyor MF çalışıyor herhangi bir darbe düşme yok sık kullanmadığım bir lens en son 3 ay önce kullandım bugün lazım oldu ama çalışmadı yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Lensi görmeden yorum yapmak zor … Gönderin , yardımcı olmaya çalışayım.

 • Nevzat SAYGILI dedi ki:

  Merhaba Nikon 18-200mm lensim var lensi aşağı doğru çevirdiğimde kendiliğinden açılıyor birde otomatik netleme için deklanşöre bastığımda bazen görüntü sağa sola kayiyor ve lensten garip ses gelip düzeliyor bunlarla ilgili yapılabilecek birşey var mıdır? Teşekkürler

 • Esra dedi ki:

  Merhaba kameram Canon EOS 1100D 58mm lensi dönüyor ama netlemiyor, tamirini yapabilir miyiz?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Evet tamiri mümkün elbette. Lens muhtemelen 18-55mm servisimize en sık gelen lenstir. Yakındaysanız getirin yarım saate teslim edebilirim. Veya kargo ile gönderebilirsiniz.

 • Mustafa KARAKOÇ dedi ki:

  Selam,
  Tamron SP AF 90mm f/2.8 Macro lensimde netleme sorunum var. Kargo ile göndersem inceleyip yapabilir misiniz?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Netleme sorunu derken tam olarak sorun nedir ? AF – MF sorunları mı ? Yoksa AF-MF normal ama fotoğraf olması gerektiği kadar net mi değil ?

 • ekin özdemir dedi ki:

  merhabalar, canon efs. 18-55 mm lensimin af mf focus unda sıkıntı var dönmüyor. Bunun tamirini ypatırabilir miyim? Ne kadara tamir yapıyorsunuz?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba , MF halkası dönmüyorsa muhtemelen düşmüştür ve sıkışmıştır. Hasar durumunu yakından görmeden fiyat vermek çok yanıltıcı olmaktadır.

 • YUSUF dedi ki:

  Sony uyumlu Tamron SP 70-300 f/4-5.6 lensimi pandemi nedeniyle uzun süre kullanmadım.Evvelki gün bir bakayım dedim netleme yapamıyor. Sony A 57 ile kullanıyorum,kalibrasyon sorunu olabilirmi.
  Göndersem tamirinin mümkün olup olmadığına bakabilirmisiniz. Kolaylıklar dilerim.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Sony desteğimiz kısıtlıdır. Maalesef yardımcı olamıyorum bunun için.

 • Emine dedi ki:

  Merhabalar, canon 18-55 mm lensim çekim yaparken otomatik odak yapamıyor lens otomatik dönerken zorlanıyor ancak flaşlı cekimde veya manuel çekimde odak yapabiliyorum. Sorunu ne olabilir acaba ve yüksek maliyetli bi tamir mi gerektirmektedir bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Canon’da pek çok farklı versiyon 18-55 lens var. Ama AF sorunu nedeni ile sık gelen 3 versiyon var. 18-55 IS , 18-55 IS II ve 18-55 III versiyonlarında araba lastiği gibi ömürlü focus flex zamanla kopmaktadır. Sizin lensiniz de bunlardan biri ise ve düşmediyse / sıvı teması olmadıysa büyük ihtimal flex sorunudur. Farklı bir versiyon ise farklı bir sorun olabilir. Güncel fiyat için ana sayfamızda sık sorulan sorular bölümüne bakabilirsiniz. Sizin lensin hangi versiyon olduğu ön merceğin etrafındaki etikette görebilirsiniz. Aklınıza takılan diğer her şey için whatsapp’tan iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat