Lens Kalibrasyonu

En sık karşılaştığımız şikayetlerin başında keskinlik sorunları ve kalibrasyon vardır. Biz burada makineler üzerinden lensin hatalarını düzeltmek için yapabileceğiniz micro adjustment  yani biraz önde veya arkada netleme sorunlarından bahsetmeyeceğiz. Front focus , back focus başka bir konudur. Optical Adjustment yani objektifin içindeki bütün camların tam paralel ve bayonete göre merkezde olması gerekmektedir. Sadece biri tam paralel ve merkezde değilse sizin yapacağınız hiç bir mikro ayar işe yaramayacaktır.

Lens Kalibrasyonu (Optical Adjustment)

Lens-objektif kalibrasyon sorunlarının nedenlerini 3 kategoriye ayırabiliriz. Doğal aşınma , fiziksel hasarlar ve tamirci hataları.

Doğal aşınma : Yeni aldığımız objektifler kullandıktan sonra ilk zamanki keskinliğini kaybeder. Lensler genellikle iç içe geçmiş , içinde kanalların olduğu silindir şeklinde mekanizmaların içinde bulunurlar. Netleme ve zoom yaptıkça bunların içinde mükemmel olarak hareket ederler. Hepsi , bayonete göre tam merkezde ve paralel olmalıdır. Hareket ederken tutunmalarını sağlayan ”collar veya roller” denilen ve genellikle dayanıklı plastik malzemeden yapılan bu parçalar ve kanallar aşınır. Bunun sonucunda lens veya lens grubunun mükemmel pozisyonu bozulur. Keskinlik kaybı da bu aşınmanın oranına göre az ya da çok olur. Zoom objektifler daha çok hareketli bölümlerden oluştuğu için bu durum daha hızlı oluşur.

Fiziksel hasarlar: Lensler düştüğü zaman oluşan hasarlardır.

Tamir hataları: Bu konuda yazılabilecek çok şey olabilir ama özetle şöyle denebilir: Yeterli bilgiye ve ekipmana sahip olmadan yapılan tamir işlemleri sonucu oluşan durumlardır.

Nasıl kalibrasyon yapıyoruz ?

Lensin bütün kontrollerini yaparak , size değiştirilmesi gereken parça ve maliyet bilgisini verip onayınızı alıyoruz. Parçaları değiştirip Amerika’dan sonra ikincisi Türkiye’de bizde olan özel kalibrasyon cihazımızla optical adjustment yaparak lensinizin keskinliğini en iyi durumuna getiriyoruz.

WhatsApp WhatsApp us