Image Stabilizer (IS) tamiri

IS (image stabilizer) Yani Optik stabilizasyon sistemidir. Tripod üzerinde değil de elimizle çekim yaparken işe yaramaktadır ve elimizden kaynaklı görüntüdeki titreşimleri düşük enstantanelerde absorbe ederek daha keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlayan sistemdir.

Canon ilk IS özelliği olan lensi 1995 Aralık ayında çıkardığı EF 75-300/4.0-5.6 IS USM modelidir. Özellikle tele lenslerde olmazsa olmaz duruma gelmiştir ve neredeyse yeni çıkan bütün modellere eklenmiştir. Hassas bir parça olduğu için genellikle fiziksel hasarlı lenslerde bozulmaktadır. Bu , opto elektronik ve mekanik özel bir lens grubudur. Ve her birinin kendine has dataları vardır. Yani iki aynı lensin IS ünitelerini takas ederseniz düzgün çalışmayacaktır.

Biz nasıl tamir ediyoruz ?

Teknik servisimizde IS özelliği olan EF800mm de dahil bütün Canon lenslerin tamirini yapabiliyoruz. IS ünitesini mümkünse tamir ediyor , mümkün değilse yenisiyle değiştiriyoruz. Yenisi ile birlikte gelen dataları lense aktarıp gerekli kalibrasyonları da yaparak sorunsuz çalışmasını sağlıyoruz.

Comments
 • Mehmet sıdar dedi ki:

  Merhaba, size rastlamak bir şans oldu. Arızalı bir EF70-200mm F2.8L IS II USM lensim var. Ankara koşullarında güvendiğim bir tamirci arkadaşa teslim ettim ama herşeyi dağıttığı gibi parça tedarikte edemedi. Düşmeden kaynaklı hasarı mevcut, çok ayrıntı da bilmiyorum. Size lensi göndermek istiyorum, öncelikle tabii ki yapılabilirliği ve kaça mal olacağı önemli. Yardımcı olur musunuz?
  Syg.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey ,
   Elbette tamiri mümkün… İşimiz bu 🙂
   Öncelikle lens düştüğü zaman ilk arıza tespiti çok önemlidir. Özel test cihazımız ile gerekli kontrolleri yaparak doğru müdahaleyi yapmak ve gerekmeyen bölümlerini boşuna sökmemek en iyi yoldur. Bu yüzden her zaman ilk olarak bize gelmesini tercih ederiz… Sizin lensin durumunu görmeden bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Bize gönderin. Gerekli kontrollerini yaparak size doğru bilgi verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat