Image Stabilizer (IS) tamiri

IS (image stabilizer) Yani Optik stabilizasyon sistemidir. Tripod üzerinde değil de elimizle çekim yaparken işe yaramaktadır ve elimizden kaynaklı görüntüdeki titreşimleri düşük enstantanelerde absorbe ederek daha keskin fotoğraflar elde etmenizi sağlayan sistemdir.

Canon ilk IS özelliği olan lensi 1995 Aralık ayında çıkardığı EF 75-300/4.0-5.6 IS USM modelidir. Özellikle tele lenslerde olmazsa olmaz duruma gelmiştir ve neredeyse yeni çıkan bütün modellere eklenmiştir. Hassas bir parça olduğu için genellikle fiziksel hasarlı lenslerde bozulmaktadır. Bu , opto elektronik ve mekanik özel bir lens grubudur. Ve her birinin kendine has dataları vardır. Yani iki aynı lensin IS ünitelerini takas ederseniz düzgün çalışmayacaktır.

Biz nasıl tamir ediyoruz ?

Teknik servisimizde IS özelliği olan EF800mm de dahil bütün Canon lenslerin tamirini yapabiliyoruz. IS ünitesini mümkünse tamir ediyor , mümkün değilse yenisiyle değiştiriyoruz. Yenisi ile birlikte gelen dataları lense aktarıp gerekli kalibrasyonları da yaparak sorunsuz çalışmasını sağlıyoruz.

Comments
 • Mehmet sıdar dedi ki:

  Merhaba, size rastlamak bir şans oldu. Arızalı bir EF70-200mm F2.8L IS II USM lensim var. Ankara koşullarında güvendiğim bir tamirci arkadaşa teslim ettim ama herşeyi dağıttığı gibi parça tedarikte edemedi. Düşmeden kaynaklı hasarı mevcut, çok ayrıntı da bilmiyorum. Size lensi göndermek istiyorum, öncelikle tabii ki yapılabilirliği ve kaça mal olacağı önemli. Yardımcı olur musunuz?
  Syg.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey ,
   Elbette tamiri mümkün… İşimiz bu 🙂
   Öncelikle lens düştüğü zaman ilk arıza tespiti çok önemlidir. Özel test cihazımız ile gerekli kontrolleri yaparak doğru müdahaleyi yapmak ve gerekmeyen bölümlerini boşuna sökmemek en iyi yoldur. Bu yüzden her zaman ilk olarak bize gelmesini tercih ederiz… Sizin lensin durumunu görmeden bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Bize gönderin. Gerekli kontrollerini yaparak size doğru bilgi verelim.

 • murat dedi ki:

  Canon EOS600D kit içerisinde gelen 18-135 mm (stm veya usm değil) objektifimin image stabilizer özelliği çalışmıyor. Düşme falan olmadı, lakin bir ara içinden serbest bir küçük parçacık sesi gibi bir ses geliyordu. O ses sonradan kayboldu. IS dışında her şey yıllardır sorunsuz güzel çalışıyor. Acaba IS’nin çalışmama nedeni neler olabilir? Tamir maliyeti nedir, uğraşmaya değer mi? Teşekkürler.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Zamanla zoom key vidaları gevşeyip içine düşebiliyor. Lensin içinde boşta rastgele yer değiştiren vidalar IS ünitesinde hasar oluşturmuş olabilir. Veya bu ihtimalden başka EFS 18-135mm lens uzun süre kullandıktan sonra diyafram ve IS sorunu görülmesi doğaldır. IS ve diyafram bağlantısını sağlayan esnek kablolar 18-135mm arasında zoom hareketinden dolayı zamanla kopmaktadır. Kopan IS flex ardından lensi kullanmaya devam ederseniz Err01 diyafram hatası da vermeye başlayabilir. Çünkü her iki flex kablo eş zamanlı aşınmaktadır.
   Lensi bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz veya bize ulaştırıp gerekli bütün tamir bakım işlemlerini yapabilirim. Lensi incelemeden doğru tamir ücreti belirlemek yanıltıcı olmaktadır ama genellikle mantıklı rakamları geçmemektedir.

 • Mustafa OCAK dedi ki:

  24-105 stabilizer tamiri fiyatı nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat