Flaş Tamiri

Flaş Tamiri

Flaş tamiri servisimiz : Tepe flaşları sık sık bozulabilmektedir. Aşağıda, karşılaştığımız sorunları ve sizin de yapabileceğiniz bazı çözüm yollarını yazdım.

1- Makineye giren bölüm (flaş kızağı / hot shoe) kırılmış ;

Bu durumda flaşın başka yerinde başka bir hasar yoksa, uygun olan yedek parçayı sitemizde buradan satın alarak sadece bağlı bulunduğu 4 vidayı uygun tornavida kullanarak flaşı tamamen açmadan kendiniz de flaş tamiri yapabilirsiniz.

Godox Hot Shoes

2- Piller dolu olduğu halde bitmiş gibi uyarı işareti çıkıyor ve kapanıyor. Veya tam dolması için çok bekletiyor ;

Genellikle pil kontaklarından kaynaklı bu sorunu aşağıdaki videoda  anlattığımız gibi siz de çözebilirsiniz. Pil kontakları ve pil kutup başları temiz olduğu halde hazır ışığı çok geç yanıyor yani normal süresinden fazla bekletiyorsa ; piller eski ise performansları azalmıştır veya aralarından biri arızalıdır. Yeni ve kaliteli pil ile deneyerek test ediniz.

3- TTL ‘de flaş patladığı halde fotoğraf çok karanlık veya tamamen siyah çıkıyor ;

Bu durumda her seferinde flaş tam güçte patlar ve kırmızı hazır lambası çok geç yanar , bekletir. Bu şekilde manuele alıp kullanmaya devam ederseniz 1/128 veya 1/1 farketmeden tam  güçte patladığı için flaş ve piller çok ısınır. Böyle sürekli kullanmak zorunda kalırsanız flaş tüp ömrü sürekli full patlamadan dolayı çok çabuk biter ve seri çekimlerde tüpün önündeki paneller ısıdan dolayı eriyebilir. Bu sorun elektronik arızadan kaynaklanmaktadır. Sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Flaşı lütfen kullanmayınız ve bize ulaştırınız.

4- Otomatik zoom özelliği çalışmıyor ;

Bunu 2 bölüme ayırabiliriz. Flaş otomatik zoomda olduğu halde zoom çalışmaz. Zoom motoru sesi duyulur ama kafa hareket etmez. Bu durum genellikle flaş düştüğü zaman görülür. Ya zoom motoru bozulmuştur veya kafanın hareket ettiği mekanizma kırılıp sıkışmıştır.

Diğer durumda ise flaş otomatik zooma geçemez. Sürekli geniş açıda kalmıştır ve motor sesi de duyulmaz. Geniş açı paneli ya dışarıdadır veya kırılmıştır. Tam yerine oturmamış ise yine bu sorun görülebilir. Geniş açı panelini yerine tam oturtunuz . Geniş açı paneli sağlam ve tam yerine geçtiği halden flaşı otomatik zooma geçiremiyorsanız panelin nerede olduğunu görmek için kullanılan switch normal çalışmıyordur. Yine genellikle flaş düştüğü zaman gördüğümüz bir sorundur. Panel üst kapağı veya anahtarın bulunduğu kafa bölümü kırılmıştır.

5- Flaş bazen patlamıyor ;

Flaş dolu olduğu halde bazı karelerin flaşsız çıktığını görebiliriz. Bu durum herhangi bir etmene bağlı değildir ve tamamen tesadüftür. Yani ne zaman olacağı hiç belli olmaz. Bu arızanın da 2 nedeni vardır.

 • Birinci nedeni flaş tüpü ömrünün bitmesidir. Zoom yaparak tüpü öne doğru yaklaştırdığımızda dikkatli bakarsak tüpün kararmış olduğunu görebiliriz.
 • Diğer nedeni ise elektronik arızadır. Bazen tetikleme sorunu bazen de tüpün bağlı olduğu devredeki arızadan kaynaklanır.

Flaşınızda bu sorunun olduğunu düşünüyorsanız basit bir şekilde test edebilirsiniz. Flaşı Multi ‘ ye alınız. 1/128 de olsun 10 Hz ve flaştan flaşa değişen en fazla patlama sayısına getiriniz. Bu ayar bitince test tuşuna parmağınızı çekmeden basınız. Peş peşe hiç boşluk olmadan patlamalıdır. Arada boşluk oluyorsa bu sorun kesin vardır. Bu durumda flaşı bize ulaştırmanız gerekmektedir. Sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur.

6- Flaş hiç patlamıyor ;

Ekran ve diğer her şey normaldir ama flaş patlamaz. Bunun da pek çok nedeni vardır. Genellikle flaş tüpü kırılmış veya tamamen ömrü bitmiş olabilir. Veya

 • Tüp kablosu kopmuştur,
 • Veya tetikleme kondansatörü arızalıdır,
 • Veya ana kapasitör arızalıdır ,
 • Veya kapasitör kablosu kopmuştur ,
 • Veya kontrol kartı ile güç kartı arasındaki soketin bir bölümü kırılmıştır ,
 • Veya IGBT bozulmuştur.

Bütün bu ihtimaller sadece flaşın normal dolduğu durumlarda geçerlidir. Ayrıca doldurma devresinde de arızalar olabilmektedir. Flaşınızdaki menüden veya sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Flaşı bize ulaştırmanız gerekmektedir. Gerekli kontrolleri ücretsiz yaparak size bilgi verebiliriz.

7- Pil kapağı tırnakları kırılmış ;

Flaş tamiri denince sık gördüğümüz diğer bir sorundur. Flaşlarda pil kapağı tırnakları kırıldığı zaman tam kapanmaz. Piller içindeyken aralık kalabilir. Veya hiç kapanmaz , sürekli açık kalır. Her durumda da kullanıcı hatası vardır. Flaş ya düşmüştür ya da pil kapağı kapatılması gerektiği şekilde kapatılmamıştır. Özellikle piller içindeyken flaş düştüğü zaman pil kapağının üzerindeki veya  pil yuvasındaki ve ön-arka kasalardaki tırnaklar kırılmaktadır. Aynı şekilde pil kapağı bastırılmadan önce doğru yerde değilse , tırnaklar kırılabilmektedir.

Sadece pil kapağı tırnakları kırık ise bazı flaşlarda , flaşı hiç açmaya gerek kalmadan değiştirebiliyoruz. Bunun için Youtube da pek çok video bulabilirsiniz. Bu durumda sitemizden pil kapağı satın alarak kendiniz de değiştirebilirsiniz. Flaşlar yüksek gerilim ile çalıştığı için ve bunu uzun süre depoladıkları için tecrübe ve yeterli bilgiye sahip olmayanların açmasını tavsiye etmiyoruz. Flaş tamiri yapacağım derken çarpılma tehlikesinin yanısıra maliyeti daha yüksek arızalara neden olunmaktadır.

8- Flaşın LCD ekranı kırılmış ;

Flaş düştüğü zaman LCD paneller kırılabiliyor. Flaşınız normal çalışır ama ekranı göremediğiniz için istediğiniz şekilde kontrol edemezsiniz. Bu durumda flaşı bize göndermeniz gerekmektedir. Pek çok marka flaşın LCD panel değişimini yapıyoruz.

9- Flaşın pilleri akmış ;

Uzun süre kullanmadığımız flaşın içinde unutulan piller akarak flaşa zarar verebilmektedir. Bu durumu daha çok normal (şarj edilemeyen) ve kalitesiz pillerde görmekteyiz. Pil suyunun temas ettiği metal pil kontaklarının değiştirilmesi en iyi yoldur. Temizlik de yapılabilir ama pillerin tam teması sağlanamadığı için seri çekimlerde hızlı dolma süresi uzayabilir.

Pil suyu bazen elektronik devreye de ulaşabiliyor. Devrenin temizliği yapılır ve hasar durumuna bakılır. Elektronik arızaya neden olmamış ve normal çalışma ihtimalinin yanı sıra komple devre değişimi de gerekebilmektedir. Yani bu sorun için sabit veya ortalama bir tamir fiyatı vermek çok güçtür.

10- Flaş TTL de normalden çok patlıyor ;

Bu sorun normal şartlarda pek oluşmaz. Daha çok tamir işlemi görmüş veya açılıp dikkatsizce kapatılmış flaşlarda gördüğümüz bir durumdur. Flaşın ayarını tam sıfıra getirdiğimiz halde fotoğraf çok parlak çıkar.

Genellikle acemi tamircilerin yaptığı bir hatanın sonucudur. Flaşın ışık miktarını ölçen sensöre giden fiber optik kabloyu doğru yerden geçirmedikleri için ezilerek bozulur. Flaş patladığı zaman ışığı bu yüzden doğru ölçemez ve fazla patlar. Bu kablonun tamiri mümkün değildir. Tek çare değiştirmektir.

Az da olsa diğer ihtimal elektroniktir.

11- Flaş hiç çalışmıyor ;

Piller dolu olduğu halde hiç çalışmaz. Ekranda hiç bir şey çıkmaz.

Bu durumda ilk yapılması gereken şey pillerin dolu ve sağlam olduğundan eminsek pil kapağına ve pil yuvasının içindeki kontaklara bakmaktır. Herhangi bir oksitlenme – kararma varsa yukarıda 2. bölümde anlattığımız şekilde temizleyerek çalışmasını sağlayabiliriz.

Piller dolu ve pil kontaklarında hiç bir sorun olmadığı halde flaşınızda hiç bir hayat belirtisi 🙂 yoksa  birkaç ihtimal vardır :

 • Flaşı düşürdüyseniz anakart ile güç devresi arasındaki bağlantıyı sağlayan soket kırılmış olabilir.
 • Veya güç devresindeki bir arızadan dolayı oluşan kısa devre sonucu piller aşırı ısınarak termik sigortayı yakmış olabilir. Bu durumda sadece termik sigortayı değiştirerek flaşın normal çalışması pek mümkün değildir.
 • En kötü ihtimal anakartın arızalı olmasıdır. Çünkü genellikle mikro kontrolör bozulmaktadır. Yazılım içerdiği içinde de komple anakartın değiştirilmesi gerekmektedir. Genellikle pahalı olduğu için en kötü ihtimal budur.

Yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmayanların flaşı açarak tamir girişimlerini tavsiye etmiyoruz.  Çünkü içinde pil olmasa bile yüksek gerilimi depolayan kondansatörlerden dolayı çarpılma tehlikesi vardır. Veya oluşturacağınız kısa devrelerden dolayı daha büyük arızalara yol açabilirsiniz. Yani kolay ve ucuza tamir imkanı varken çok daha masraflı ve zor bir arızaya neden olma ihtimaliniz çok yüksektir.

12- Macro Ring Flaş Arızaları ;

Yukarıda yazdığım sorunların hepsini macro ring flaşlarda da görebiliyoruz. Bu flaşlar ayrıca bir sorundan daha sık sık servisimize gelmektedir. Spiral ara kablo arızalarını da görebiliyoruz. Yani , flaşın gövdesinden flaş kafasına giden çoklu spiral ara kablo içerisindeki kabloların bir veya bir kaçı kopmaktadır. Bu yüzden genellikle ring içinde birbirinden bağımsız çalışan 2 flaş tüpünden birinde sorun görebiliyoruz. Halkada bulunan iki tüpten biri veya ikisi hiç çalışmaz. Bu durumda da sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Marka ve modele göre değişik yapılarda olan bu kablonun değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanırken biraz özenerek kabloyu ezmemeye , dipten kıvırmamaya dikkat etmenizi öneriyorum.

13- Ekranda E5 hata mesajı çıkıyor ;

Örneğin Godox TT685 flaşta bu sorunu görebiliriz. Flaş tüpüne güç veren IGBT bozulduğunda bu hata mesajı görülür. Bütün devreler taranarak başka arızalı component olup olmadığı iyice kontrol edilir. Varsa değiştirildikten sonra yeni IGBT takılır. Yani yine sizin menüden bir ayarla yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Flaş tamiri için yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz lütfen açmayınız veya açtırmayınız. Pilleri çıkarsanız bile kondansatörlerde yüklü yüksek gerilim vardır. Hem kendinize hem de flaşa zarar verebilirsiniz. Önce kondansatörlerin düzgün bir şekilde boşaltılması gerekir. Daha sonra gerekli kontrol ve ölçümler yapılarak ilerlenir. Bunun için de elektronik bilgi , tecrübe ve araç gereçler gerekmektedir.

Sizin de flaşınızda bu sorunlardan biri veya birkaçı varsa flaşı servisimize ulaştırmanız durumunda gerekli kontrolleri yaparak bilgi verebilir ve tamirini yapabiliriz. 

Shanny Flaş Tamir Teknik Özel Servisi
Pixel Flaş Tamir Teknik Özel Servisi
Comments
 • emrah dedi ki:

  merhabalar godox 685c flaş aldım e5 hatası veriyor. bu nedir ?

  • lenstamiri dedi ki:

   Godox TT685 flaş E5 hatasını elektronik arızadan dolayı verir. IGBT bozulmuş ve kısa devre olmuştur. Değiştirmeden önce devredenin iyice kontrol edilmesi gerekir. Devrede başka arızalı bir parça varsa tekrar aynı sorun oluşacaktır.

 • faruk dedi ki:

  merhaba mcplus mt600-rt flaşım suya düştüştü 1 yıldır evde yaptırsak olur mu anakartı hepsi oksitlenmiş

  • lenstamiri dedi ki:

   Bu durumda flaşın tamiri mantıklı olmayacaktır. Çünkü plastik aksamı hariç elektronik tüm devrelerin değiştirilmesi gerekiyor. Veya aynı model flaş satın alıp bu flaşın sadece kasalarını yedek parça olarak değerlendirebilirsiniz.

  • Can MUTLU dedi ki:

   Merhaba nikon sb600 bazen patlamıyor ve ekranda -3.0 yazıyor. Makinem nikon d90

   • lenstamiri dedi ki:

    Merhaba ,
    Muhtemelen flaş tüpünün ömrü bitmiştir. Ne yazdığı önemli değil… Tüpünü değiştirince düzelecektir.

 • Ali Osman dedi ki:

  Merhabalar canon 60D kendi üzerinde ki flaş daima açık kalıyor çünkü açıp kapatan çentik kırık. Nasıl Tamir edilir.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Flaşı tutan kanca kırılmış muhtemelen. Üst kasa tamamen sökülüp kırık olan kancanın yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Tamir ettirmek istiyorsanız gönderin yapalım …

 • Foto ugur dedi ki:

  Nikon sb 700 beyaz plastik cikinca yerinde durmuyor anlasilan kirildi bunun tamiri mümkünmü ve fiyat alabilirmiyim

 • Şadan dedi ki:

  Merhaba. Bende yongnuo yn500 flaş var. TTL modunda sorunsuz çalışıyor lakin elle modunda yani manuel moda geçmiyor ilk aldığımda böyle bir sorunu yoktu şimdi böyle bir problem var özetlersek TTL de çalışıyor elle modunda çalışmıyor yardımcı olabilir misiniz lütfen teşekkürler

 • ATİLLA dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Pixel mago tepe flaşımın tüpü patladı. Elinizde mevcut mudur acaba

 • ferhat dedi ki:

  mrb elimde yng 568ex flaşlar güneşlisıcak havalarda ısındığı için kendini korumaya alıyor. ısı işareti çıkıyor işlem görmöyor.çekim ortasında mağdur oluyorum. ısınma problemi nasıl giderebilirim .

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Flaşın normal çalışırken , seri çekimlerde (özellikle kısık diyaframda) ısınması ve ısıl korumanın devreye girmesi normaldir. Zaten olması gereken de budur. Yani siz flaşın kesinlikle normal çalıştığından eminseniz yapılacak bir şey yok. Ama bazen arızadan dola (sürekli full patlama) daha çabuk ısındığı veya çok ısınmadığı halde korumanın daha çabuk devreye girdiği de görülebilir. Arızalı olduğunu düşünüyorsanız getirin bakalım.

 • İLKER dedi ki:

  merhaba ,
  nikon d90 cihazımın dahili flaşı patlamıyor. bunun çözümü mevcut mu ?

 • mustafa taşdemir dedi ki:

  selam aleyküm dün dere kenarında çekim yaparken flaşım suya düştü tamiri mümkünmü ne masraf gider acaba

  • lenstamiri dedi ki:

   A. selam ,
   Yoğun sıvı temasında flaşın tamiri mümkün değildir. Kısmen sıvı girdiyse belki yapılabilecek birşey olabilir.
   Gönderin bakıp bilgi verelim.

 • Alkım dedi ki:

  Merhaba, Godox AD200 Pro flaşımdan E1 hatası alıyorum. Sebebi ve çözümü ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Bu elektronik bir arıza olduğunu göstermektedir. Maalesef sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Gerekli kontrolleri yaparak bilgi verebiliriz.

 • Osman AKÇA dedi ki:

  Merhaba,
  580 EX harici flash, Canon 6d makinamın üzerinde takılı kaldı ve çıkaramıyorum. Bu şekilde kullandığım için de flash ve kızak sallanıyor. Çözüm için yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Flaşın kitleme mekanizması bozulduğunda flaşın makineden kayarak kendiliğinden çıkmasını engelleyen pin sürekli kitli durumda olduğu için makineden çıkmaz. Bu durumda sürekli kullanmak makineye de flaşa da zarar verebilir. Makineyi ulaştırın ve flaşı çıkartıp hasar durumuna göre bilgi vereyim.

 • ESRA DOĞAN dedi ki:

  Merhaba. 2. Elden godox v860 ıı aldım ama Multi ve M modunda flaş patlamıyor. ETTL flaş patladığında fotoğraf biraz karanlık çıkıyor. Ne yapmam gerekiyor?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Bu tespitiniz tamamen doğruysa normal şartlarda pek rastlanan bir durum değil. Gerekli kontrolleri ve testleri yapmadan bir tahminde bulunmak çok yanıltıcı olabilmektedir. Flaşı ulaştırmanız durumunda bilgi verebilirim.

 • ozan dedi ki:

  135 f2 lensim var flaş ttl de 24 mm olarak algılıyor 135 algılamıyor acaba neden

 • AHMET colakoglu dedi ki:

  YN 568EX flas >M de zoom mod 14 de kaldı değiştiremiyorum
  bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz
  teşekkürler

  • lenstamiri dedi ki:

   Geniş açı paneli tam yerine oturmadığı zaman veya kırıldığı zaman bu sorun olur. Flaş geniş açı paneli çekilmiş gibi davranır ve zoom özelliği 14mm de sabit kalır , çalışmaz.

  • Alp dedi ki:

   Merhaba bir çözüm bulabildiniz mi aynı sorunu yaşıyorum

   • lenstamiri dedi ki:

    Elbette bu sayfada yazılı arızaları ve hatta çok daha fazlasını tamir ediyorum.
    Zoom özelliği çalışmıyorsa genellikle geniş açı paneli switch sorunu görüyoruz.
    Sizin yapabileceğiniz ayar v.b. bir durum yok maalesef.

 • Soner çetin dedi ki:

  Merhaba. Pixel mago ttl flaşım var. Muhtelemelen tüpü patladı. Onarımı mümkün mü? Maliyeti ne olur?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Bu flaş tüpten çok elektronik arıza nedeni ile servisimize gelmektedir. Yani tüpün arızalı olma ihtimali düşüktür. Gerekli kontrolleri yaparak bilgi verilmesi daha doğru olur.

 • merve yıldırım dedi ki:

  Flaşı yeni aldım.Flaş patlıyor ama fotoğrafa etki etmiyor

 • Bahri dedi ki:

  Kolay gelsin Canon 550d cihazımın dahili flaşı çalışmıyor tamirciye verdim herşeyi yaptık olmadı sadece flaş bordunu değiştirip deneyecez ama parça yok dediler bende cihazı aldım geri bordu ve üstte ki flaşın kasasını değiştirsek kaça mal olur?

  • lenstamiri dedi ki:

   Evet 550D parça desteği biten eski bir modeldir. Gerekli kontrolleri yaparak bilgi verebiliriz. Gönderin lütfen …

 • Rüveyda dedi ki:

  Canon 1200d modelinde karanlık ortamda çekim yaparken flaş sensör gibi sürekli yanıp sönüyor ya da flaşla beraber sürekli bir otomatik zoom yapmaya giriyor ve deknaşöre basmama rağmen geç çekim yapıyor. Bunun nedeni nedir arızadan mı kaynaklı ya da doğal bi şey midir. Kamerayı daha yeni aldım ve kamera hakkında pek bi fikrim yok danışmak istedim

  • lenstamiri dedi ki:

   Karanlıkta flaşı açıp çekim yaparsanız , makine odak noktası bulmaya çalışırken flaşın seri şekilde peş peşe patlaması normaldir.

 • Müge dedi ki:

  Merhabalar, elimde D3100 nikon makine var. Flash kapanmıyor sanırım çentikte bir sorun var. Tamir edilebilir mi ve fiyat aralığı ne olur? Fiyatı bilmem gerekiyor getirmeden önce çünkü satışını yapacağım gerekirse alıcı getirecek. Teşekkürler

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Buradan makineyi görmeden fiyat vermek her ne kadar doğru olmasa da … sorun flaş kancası ise 420₺ ücreti olmaktadır.

 • Ezgi Özkul dedi ki:

  Merhaba godox marka flasımın ekranın da kilitlendi yazıyor ve flaş değerini ayarlamiyorm ne yapmamanız lazim acaba

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Godox marka flaşınızın modelini yazmadığınız için TT685 olduğunu varsayarsak mode tuşuna uzun süre (2-3 saniye) basılı tutarsanız kitlenir ve açmak için tekrar uzun süre basmanız gerekmektedir.

 • MEHMET ERSUNGUR dedi ki:

  İYİ GÜNLER BEN ADANA DAN FOTO APO. NİKON SB910 FLAŞIM VAR.WARNİNG DİYE ARIZA KODU VERİYOR. TAMİRE BURSAYA YOLLADIM FAKAT AYNI ARIZA DEVAM EDİYOR.GARANTİLİ YAPILABİLİR Mİ

 • Bülent Ustabaşı dedi ki:

  Selamlar godox 685 flaşım var pilin ne kadar kaldığını göremiyorum bir yöntemi var mı?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   TT685 pil seviye göstergesi yoktur. Sadece belirli bir seviyenin altına inince yani bitmek üzere iken sağ üst köşede uyarı vermektedir.
   Tam seviyeyi gösterecek bir ayarı v.b. bir yolu yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat