Flaş Tamiri

Flaş Tamiri

Flaş tamiri servisimiz : Tepe flaşları sık sık bozulabilmektedir. Aşağıda, karşılaştığımız sorunları ve sizin de yapabileceğiniz bazı çözüm yollarını yazdım.

1- Makineye giren bölüm (flaş kızağı / hot shoe) kırılmış .

Bu durumda flaşın başka yerinde başka bir hasar yoksa, uygun olan yedek parçayı sitemizde buradan satın alarak sadece bağlı bulunduğu 4 vidayı uygun tornavida kullanarak flaşı tamamen açmadan kendiniz de flaş tamiri yapabilirsiniz.

Godox Hot Shoes

2- Piller dolu olduğu halde bitmiş gibi uyarı işareti çıkıyor ve kapanıyor. Veya tam dolması için çok bekletiyor.

Genellikle pil kontaklarından kaynaklı bu sorunu aşağıdaki videoda  anlattığımız gibi siz de çözebilirsiniz.

3- TTL ‘de flaş patladığı halde fotoğraf çok karanlık veya tamamen siyah çıkıyor.

Bu durumda her seferinde flaş tam güçte patlar ve kırmızı hazır lambası çok geç yanar , bekletir. Bu şekilde manuele alıp kullanmaya devam ederseniz 1/128 veya 1/1 farketmeden tam  güçte patladığı için flaş ve piller çok ısınır. Böyle sürekli kullanmak zorunda kalırsanız flaş tüp ömrü sürekli full patlamadan dolayı çok çabuk biter ve seri çekimlerde tüpün önündeki paneller ısıdan dolayı eriyebilir. Bu sorun elektronik arızadan kaynaklanmaktadır. Sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Flaşı lütfen kullanmayınız ve bize ulaştırınız.

4- Otomatik zoom özelliği çalışmıyor .

Bunu 2 bölüme ayırabiliriz. Flaş otomatik zoomda olduğu halde zoom çalışmaz. Zoom motoru sesi duyulur ama kafa hareket etmez. Bu durum genellikle flaş düştüğü zaman görülür. Ya zoom motoru bozulmuştur veya kafanın hareket ettiği mekanizma kırılıp sıkışmıştır.

Diğer durumda ise flaş otomatik zooma geçemez. Sürekli geniş açıda kalmıştır ve motor sesi de duyulmaz. Geniş açı paneli ya dışarıdadır veya kırılmıştır. Tam yerine oturmamış ise yine bu sorun görülebilir. Geniş açı panelini yerine tam oturtunuz . Geniş açı paneli sağlam ve tam yerine geçtiği halden flaşı otomatik zooma geçiremiyorsanız panelin nerede olduğunu görmek için kullanılan switch normal çalışmıyordur. Yine genellikle flaş düştüğü zaman gördüğümüz bir sorundur. Panel üst kapağı veya anahtarın bulunduğu kafa bölümü kırılmıştır.

5- Flaş bazen patlamıyor.

Dolu olduğu halde bazı karelerin flaşsız çıktığını görebiliriz. Bu durum herhangi bir etmene bağlı değildir ve tamamen tesadüftür. Yani ne zaman olacağı hiç belli olmaz. Bu arızanın da 2 nedeni vardır.

Birinci nedeni flaş tüpü ömrünün bitmesidir. Zoom yaparak tüpü öne doğru yaklaştırdığımızda dikkatli bakarsak tüpün kararmış olduğunu görebiliriz. Diğer nedeni ise elektronik arızadır. Bazen tetikleme sorunu bazen de tüpün bağlı olduğu devredeki arızadan kaynaklanır.

Flaşınızda bu sorunun olduğunu düşünüyorsanız basit bir şekilde test edebilirsiniz. Flaşı Multi ‘ ye alınız. 1/128 de olsun 10 Hz ve flaştan flaşa değişen en fazla patlama sayısına getiriniz. Bu ayar bitince test tuşuna parmağınızı çekmeden basınız. Peş peşe hiç boşluk olmadan patlamalıdır. Arada boşluk oluyorsa bu sorun kesin vardır. Bu durumda flaşı bize ulaştırmanız gerekmektedir. Sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur.

6- Flaş hiç patlamıyor.

Ekran ve diğer her şey normaldir ama flaş patlamaz. Bunun da pek çok nedeni vardır. Genellikle flaş tüpü kırılmış veya tamamen ömrü bitmiş olabilir. Veya kablosu kopmuştur. Veya tetikleme kondansatörü arızalıdır. Veya ana kapasitör arızalıdır veya kablosu kopmuştur. Veya anakart soketi kırılmıştır. Veya IGBT bozulmuştur.

Bütün bu ihtimaller sadece flaşın normal dolduğu durumlarda geçerlidir. Ayrıca doldurma devresinde de arızalar olabilmektedir. Flaşınızdaki menüden veya sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Flaşı bize ulaştırmanız gerekmektedir. Gerekli kontrolleri ücretsiz yaparak size bilgi verebiliriz.

7- Pil kapağı tırnakları kırılmış.

Flaş tamiri denince sık gördüğümüz diğer bir sorundur. Flaşlarda pil kapağı tırnakları kırıldığı zaman tam kapanmaz. Piller içindeyken aralık kalabilir. Veya hiç kapanmaz , sürekli açık kalır. Her durumda da kullanıcı hatası vardır. Flaş ya düşmüştür ya da pil kapağı kapatılması gerektiği şekilde kapatılmamıştır. Özellikle piller içindeyken flaş düştüğü zaman pil kapağının üzerindeki veya  pil yuvasındaki ve ön-arka kasalardaki tırnaklar kırılmaktadır. Aynı şekilde pil kapağı bastırılmadan önce doğru yerde değilse , tırnaklar kırılabilmektedir.

Sadece pil kapağı tırnakları kırık ise bazı flaşlarda , flaşı hiç açmaya gerek kalmadan değiştirebiliyoruz. Bunun için youtube da pek çok video bulabilirsiniz. Bu durumda sitemizden pil kapağı satın alarak kendiniz de değiştirebilirsiniz. Flaşlar yüksek gerilim ile çalıştığı için ve bunu uzun süre depoladıkları için tecrübe ve yeterli bilgiye sahip olmayanların açmasını tavsiye etmiyoruz. Flaş tamiri yapacağım derken çarpılma tehlikesinin yanısıra maliyeti daha yüksek arızalara neden olunmaktadır.

8- Kırık LCD . 

Flaş düştüğü zaman LCD paneller kırılabiliyor. Flaşınız normal çalışır ama ekranı göremediğiniz için istediğiniz şekilde kontrol edemezsiniz. Bu durumda flaşı bize göndermeniz gerekmektedir. Pek çok marka flaşın LCD panel değişimini yapıyoruz.

9- Flaşın pilleri akmış.

Uzun süre kullanmadığımız flaşın içinde unutulan piller akarak flaşa zarar verebilmektedir. Bu durumu daha çok normal (şarj edilemeyen) ve kalitesiz pillerde görmekteyiz. Pil suyunun temas ettiği metal pil kontaklarının değiştirilmesi en iyi yoldur. Temizlik de yapılabilir ama pillerin tam teması sağlanamadığı için seri çekimlerde hızlı dolma süresi uzayabilir.

Pil suyu bazen elektronik devreye de ulaşabiliyor. Devrenin temizliği yapılır ve hasar durumuna bakılır. Elektronik arızaya neden olmamış ve normal çalışma ihtimalinin yanı sıra komple devre değişimi de gerekebilmektedir. Yani bu sorun için sabit veya ortalama bir tamir fiyatı vermek çok güçtür.

10- Flaş TTL de normalden çok patlıyor.

Bu sorun normal şartlarda pek oluşmaz. Daha çok tamir işlemi görmüş veya açılıp dikkatsizce kapatılmış flaşlarda gördüğümüz bir durumdur. Flaşın ayarını tam sıfıra getirdiğimiz halde fotoğraf çok parlak çıkar.

Genellikle acemi tamircilerin yaptığı bir hatanın sonucudur. Flaşın ışık miktarını ölçen sensöre giden fiber optik kabloyu doğru yerden geçirmedikleri için ezilerek bozulur. Flaş patladığı zaman ışığı bu yüzden doğru ölçemez ve fazla patlar. Bu kablonun tamiri mümkün değildir. Tek çare değiştirmektir.

Az da olsa diğer ihtimal elektroniktir.

11- Flaş hiç çalışmıyor :

Son olarak piller dolu olduğu halde hiç çalışmaz. Ekranda hiç bir şey çıkmaz.

Bu durumda ilk yapılması gereken şey pillerin dolu ve sağlam olduğundan eminsek pil kapağına ve pil yuvasının içindeki kontaklara bakmaktır. Herhangi bir oksitlenme – kararma varsa yukarıda 2. bölümde anlattığımız şekilde temizleyerek çalışmasını sağlayabiliriz.

Piller dolu ve pil kontaklarında hiç bir sorun olmadığı halde flaşınızda hiç bir hayat belirtisi 🙂 yoksa  birkaç ihtimal vardır.

Flaşı düşürdüyseniz anakart ile güç devresi arasındaki bağlantıyı sağlayan soket kırılmış olabilir. Veya güç devresindeki bir arızadan dolayı oluşan kısa devre sonucu piller aşırı ısınarak termik sigortayı yakmış olabilir. Bu durumda sadece termik sigortayı değiştirerek flaşın normal çalışması pek mümkün değildir.

En kötü ihtimal anakartın arızalı olmasıdır. Çünkü genellikle mikro kontrolör bozulmaktadır. Yazılım içerdiği içinde de komple anakartın değiştirilmesi gerekmektedir. Genellikle pahalı olduğu için en kötü ihtimal budur.

Yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmayanların flaşı açarak tamir girişimlerini tavsiye etmiyoruz.  Çünkü içinde pil olmasa bile yüksek gerilimi depolayan kapasitörlerden dolayı çarpılma tehlikesi vardır. Veya oluşturacağınız kısa devrelerden dolayı daha büyük arızalara yol açabilirsiniz. Yani kolay ve ucuza tamir imkanı varken çok daha masraflı ve zor bir arızaya neden olma ihtimaliniz çok yüksektir.

12- Macro Ring Flaş Sorunları

Yukarıda yazdığım sorunların hepsini macro ring flaşlarda da görebiliyoruz. Bu flaşlar ayrıca bir sorundan daha sık sık servisimize gelmektedir. Spiral ara kablo arızalarını da görebiliyoruz. Yani , flaşın gövdesinden flaş kafasına giden çoklu spiral ara kablo içerisindeki kabloların bir veya bir kaçı kopmaktadır. Bu yüzden genellikle ring içinde birbirinden bağımsız çalışan 2 flaş tüpünden birinde sorun görebiliyoruz. Halkada bulunan iki tüpten biri veya ikisi hiç çalışmaz. Bu durumda da sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Marka ve modele göre değişik yapılarda olan bu kablonun değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanırken biraz özenerek kabloyu ezmemeye , dipten kıvırmamaya dikkat etmenizi öneriyorum.

Macro Ring Flaş Tamir Servisi

Sizin de flaşınızda bu sorunlardan biri veya birkaçı varsa flaşı servisimize ulaştırmanız durumunda gerekli kontrolleri yaparak bilgi verebilir ve tamirini yapabiliriz. 

WhatsApp WhatsApp us