Err01 Tamiri

Err01 Tamiri: En sık karşılaştığımız arızalardan biridir Err01. Genellikle flex kablo sorunudur. Zoom ya da netleme yapıldığında fiziksel boyutu değişen ve diyafram kontrolü motorlu olan lenslerde görebiliyoruz.

”Kamera ile lens arasındaki iletişim hatası. Lens kontaklarını temizle.” mesajını görünce , makineyi kapatıp açarak veya bataryayı çıkarıp geri takarak yine çalışmaya devam edebiliriz belki. Ama beklemediğimiz bir anda yine Err01 hata mesajı ekrana çıkacaktır. Peki bunun sebebi nedir ?

Lensin içindeki diyafram üniteleri genellikle zoom lenslerde hareketlidir. Yani zoom yaptıkça o da ileri geri merceklerle beraber hareket eder. Diyafram ünitesinde bir motor ve diyafram yapraklarının pozisyonunu algılayan switch veya opto kuplör vardır. Bunların bağlantısını anakart ile sağlayan ve harekete dayanıklı olan esnek (flex) kablo zamanla çatlayarak tamamen kopabilmektedir. Bu yüzden , önceleri bazen karşımıza çıkan bu mesaj gittikçe daha sık karşımıza çıkmaya başlar ve sonunda tamamen koparak sürekli duruma gelir. Hatta bazen diyafram kapalı olduğu esnada iletişim kopar ve böyle kalır. Yani lensin içine bakında diyaframı sürekli kısık görebiliriz. Bu yüzden de ekran karanlık kalır.

Peki bu her zaman böylemidir? İstisnalar da var tabii. Eski tip lenslerde diyafram bıçaklarını hareket ettiren motorun dişlisi de kırılabiliyor. Veya düşürülmüş lenslerde diyafram bıçakları dağılabiliyor.

Çözümü nedir ?

Diyafram ünitesini veya sadece flex kabloyu değiştiriyoruz.

Bu işlemleri yetkili servis standartlarında yapıyoruz. Yani lensinizin içi hiç bir hasar görmüyor ve netlik kaybına uğramıyor. Kalibrasyonu da özel cihazlarımızla biz yapıyoruz.

Err01 Tamiri

Comments
 • ENGİN YIRTAN dedi ki:

  BU ARIZANIN TAHMİNİ TAMİR MASRAFI NEDİR ACABA

 • Bahadır dedi ki:

  Selamlar aynı problem bendede var lens 50mm 1.4 USM Body mark 4 fiyatı tahminen ne kadar tutar ?

 • kemal aşan dedi ki:

  tamron 70-300 1:4 5.6 Tele-macro lenste bu arıza var tamir fiyatı nekadar

 • Deniz dedi ki:

  Arızanın tamir fiyatı nedir ? LENS: CANON EF 24-105MM 1:4 L

 • Harun dedi ki:

  Merhabalar. Canon 70D makinam var. 18-135 ve 75-300 lensim var. 75-300 ü takınca çalışıyor. 18-135 i takınca lensi tanımama hatası veriyor. Başka 18-135 taktım ondada aynı hata verdi arkasında kırmızı nokta olan 75-300 veya 50 mm gibi lensleri tanıyor ama arkasında lensi takmak için hizaladığımız beyaz nokta olan lenslerde (sanırım STM lensler) hata mesaşı veriyor sebebi ne olabilir. Teşekkürler. Ben şu an yurtdışındayım uzun zaman burda kalacam . Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ne yapmam konusunda ücreti mükabilinde WhatsApp tan götüşebiliriz.

 • Alperen Doğan dedi ki:

  Merhabalar, Canon EF 28-80 lensimde aynı hatayı alıyorum, diyafram bıçakları hep kapalı duruyor ve AF yapamıyorum. Neden kaynaklıdır ve tamiri ne kadar tutar acaba?

 • nesim dedi ki:

  canon için 24 105 te lens uyum hatası görünüyor . eror 01 kodu flex değişimi gerekyormuş fiyat ne kadar acaba

  • lenstamiri dedi ki:

   3 farklı 24-105 var Canon’da.
   Lütfen tam model yazın.
   EF 24-105/4 L IS USM
   EF 24-105/4 L IS II USM
   EF 24-105/3.5-5.6 IS STM

 • mavikamera46 dedi ki:

  merhabalar elimizde 24-70 2,8 l2 usm lens var err01 hatası veriyor.tamir ettirmek istiyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Canon 24-70 2.8 II ‘ nin Err01 hatası malum diyafram flex kablo arızasıdır yine.
   Kullanılan malzemeye ve işçilik kalitesine göre farklı fiyatlar alabilirsiniz.
   Orijinal ve muadil yedek parça seçenekleri vardır.
   Muadil parçada da farklı kalite seçenekleri vardır.
   Hatasız iyi bir işçilik yapılırsa orijinali ile tek farkı sadece parça ömrüdür.
   Güncel fiyatlar için bizi arayın lütfen.

 • süleyman dedi ki:

  50mm f 1.8 err 01 hatası kaç tl tutar

 • MUHAMMET dedi ki:

  Merhabalar,
  Canon 6 D makinem var.
  Tamron SP 70-300 mm F 4-5.6 lens var err 01 hatası veriyor. Tamiri için fiyat alabilir miyim

 • Ramazan sahin dedi ki:

  Merhaba
  Benim Canon EF 24-70mm f/2.8 L Err01 hatasi verdi. Site yollarsam Tamir fiyatı ne kadar tutar bilgi veriseniz sevinirim
  Saygılarımla
  Ramazan

 • Ramazan dedi ki:

  Merhaba Benim Tamron Canon 70-200mm F2.8 Di Vc Usd Lensimde Sorun Var Bazen Hiç Odaklama Yapmıyor Yani Odaklama Yaparken Flu Olup Gidip Gelme Değilde Hiç Yani Hareket Bile Etmiyor Bunun Kontaklarıylamı Alakası Vardır

  • lenstamiri dedi ki:

   Muhtemelen AF ünitesi ile ilgili bir sorun olabilir. Lens kontakları ile ilgili bir sorun olduğunda yani lens ile iletişim sorunlarında zaten hata mesajı ekranda görülür. Ama hata mesajı yoksa AF ünitesi veya düşük ihtimal olsa da anakart sorunu olabilir. Yani kısacası lensin kontrollerini yapmadan doğru bir tespit yapamayız. O tamamen falcılık olur. Biz tamir servisiyiz 🙂

 • Sait gözcan dedi ki:

  Merhaba BENİM 24.70CONO LENSİM ERR 01 VERİYOR .

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba , elbette işimiz bu . Bana ulaştırın bilgi verip onayınızdan sonra en iyi şekilde yapalım.

 • Selen dedi ki:

  Merhaba, benzer sorunlar bende de var lütfen iletişime geçelim

 • alev dedi ki:

  Merhaba bugün aynı hatayı aldım. Ve çekime devam edemedim. Başka makineye taktım onda da çalışmadı. 24 70 lens makine mark 4. Benimle iletişime geçebilir misiniz lütfen acil gelip işlemi yaptırmam lazım

 • Sefa Köse dedi ki:

  Merhabalar öncelikle. Canon Eos 650D makinemde Canon EFS 18-55MM Lens ile birlikte kullanıyorum bugün eror 1 hatası alıyorum bugün gün içinde fotoğraf çekerken bir anda geldi neden kaynaklıdır acaba

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Ender durumlarda basit bir kontak temassızlığı olma ihtimali de var elbette ama genellikle Err01 hata mesajı lensten kaynaklanır. EFS serisinde 10 farklı 18-55 var ve farklı nedenlerden dolayı Err01 görüyoruz. Bu nedenle lensin tam versiyonunu bilmek ve lensi kontrol etmek gerekir.

 • Rukiye Sarı dedi ki:

  Merhaba, Canon 550d , 18-55 lens aynı hatayı veriyor iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabileceğim bir numara var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat