Err01 Tamiri

Err01 Tamiri: En sık karşılaştığımız arızalardan biridir Err01. Genellikle flex kablo sorunudur. Zoom ya da netleme yapıldığında fiziksel boyutu değişen ve diyafram kontrolü motorlu olan lenslerde görebiliyoruz.

”Kamera ile lens arasındaki iletişim hatası. Lens kontaklarını temizle.” mesajını görünce , makineyi kapatıp açarak veya bataryayı çıkarıp geri takarak yine çalışmaya devam edebiliriz belki. Ama beklemediğimiz bir anda yine Err01 hata mesajı ekrana çıkacaktır. Peki bunun sebebi nedir ?

Lensin içindeki diyafram üniteleri genellikle zoom lenslerde hareketlidir. Yani zoom yaptıkça o da ileri geri merceklerle beraber hareket eder. Diyafram ünitesinde bir motor ve diyafram yapraklarının pozisyonunu algılayan switch veya opto kuplör vardır. Bunların bağlantısını anakart ile sağlayan ve harekete dayanıklı olan esnek (flex) kablo zamanla çatlayarak tamamen kopabilmektedir. Bu yüzden , önceleri bazen karşımıza çıkan bu mesaj gittikçe daha sık karşımıza çıkmaya başlar ve sonunda tamamen koparak sürekli duruma gelir. Hatta bazen diyafram kapalı olduğu esnada iletişim kopar ve böyle kalır. Yani lensin içine bakında diyaframı sürekli kısık görebiliriz. Bu yüzden de ekran karanlık kalır.

Peki bu her zaman böylemidir? İstisnalar da var tabii. Eski tip lenslerde diyafram bıçaklarını hareket ettiren motorun dişlisi de kırılabiliyor. Veya düşürülmüş lenslerde diyafram bıçakları dağılabiliyor.

Çözümü nedir ?

Diyafram ünitesini veya sadece flex kabloyu değiştiriyoruz.

Bu işlemleri yetkili servis standartlarında yapıyoruz. Yani lensinizin içi hiç bir hasar görmüyor ve netlik kaybına uğramıyor. Kalibrasyonu da özel cihazlarımızla biz yapıyoruz.

Err01 Tamiri

Comments
 • ENGİN YIRTAN dedi ki:

  BU ARIZANIN TAHMİNİ TAMİR MASRAFI NEDİR ACABA

 • Bahadır dedi ki:

  Selamlar aynı problem bendede var lens 50mm 1.4 USM Body mark 4 fiyatı tahminen ne kadar tutar ?

 • kemal aşan dedi ki:

  tamron 70-300 1:4 5.6 Tele-macro lenste bu arıza var tamir fiyatı nekadar

 • Deniz dedi ki:

  Arızanın tamir fiyatı nedir ? LENS: CANON EF 24-105MM 1:4 L

 • Harun dedi ki:

  Merhabalar. Canon 70D makinam var. 18-135 ve 75-300 lensim var. 75-300 ü takınca çalışıyor. 18-135 i takınca lensi tanımama hatası veriyor. Başka 18-135 taktım ondada aynı hata verdi arkasında kırmızı nokta olan 75-300 veya 50 mm gibi lensleri tanıyor ama arkasında lensi takmak için hizaladığımız beyaz nokta olan lenslerde (sanırım STM lensler) hata mesaşı veriyor sebebi ne olabilir. Teşekkürler. Ben şu an yurtdışındayım uzun zaman burda kalacam . Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ne yapmam konusunda ücreti mükabilinde WhatsApp tan götüşebiliriz.

 • Alperen Doğan dedi ki:

  Merhabalar, Canon EF 28-80 lensimde aynı hatayı alıyorum, diyafram bıçakları hep kapalı duruyor ve AF yapamıyorum. Neden kaynaklıdır ve tamiri ne kadar tutar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat