Bayonet Değişimi

Bayonet değişimi

Bayonet Değişimi – Bayonet Hasarları 

Kullanımdan kaynaklanan aşınmalar olabileceği gibi genellikle fotoğraf makineleri düştüğünde veya darbe aldığında sık karşılaştığımız bir durumdur bayonet hasarları.

Plastik veya metal her markanın kendi sistemini kullanarak geliştirdiği bayonetlerin yapıları özeldir ve çok farklıdır. Hatta aynı marka olsa bile her model lens için farklı yapıları vardır. En basit anlatımla ilk çıkan Canon EF16-35mm ile ikinci ve üçüncü versiyonları farklı bayonetler kullanır ve birbirinin yerine kullanılmaz.

Bayonetlerin kalınlıkları da bazı model lenslerde çok önemlidir. Bazı lenslerde ise standart kalınlıkta olup focus ayarı için değişik kalınlıkta bayonetin altında ince plastik veya metal pullar kullanılır veya bayonetin altındaki halkanın değişik kalınlıkta çeşitleri vardır. Yani lensin yapısını bilmek ve ona göre davranmak gereklidir. Eğer lensin focus ayarı bayonet ile yapılıyorsa çıkan bayonetin kalınlığı mikrometre ile ölçülerek aynı kalınlıkta doğru bayonetin takılması gerekmektedir. Arada çok fark varsa netleme hataları kaçınılmaz olacaktır. Biz , güncel olan Canon lenslerin bayonetlerini CINC. standartlarında değiştirebiliyoruz.

Düştüğü zaman kırılabilen Nikon 18-105 , 18-55 , 18-135 , 55-200mm lenslerin de bayonetlerini değiştiriyoruz.  İşlem basit olduğu için daha ekonomik olmasını isterseniz sitemizde buradan satın alarak kendiniz de değiştirebiliyorsunuz. Eliniz yatkın ise nasıl değiştirildiğini gösteren videolara bakarak yapabilirsiniz.

Comments
  • aykut dedi ki:

    Merhaba Nikor-18 105 VR lens bayonet değişimi rica edeceğim mail ile irtibata geçip lensi göndermek istiyorum.. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat