AF-MF Netleme Tamiri

af mf focusing repair

AF MF Focusing Repair: Normal olarak otomatik veya manuel netleme yapan ama net çekmeyen lenslerden değil de otomatik veya manuel netleme yapamayan lenslerden söz etmek istiyoruz.

Genellikle fiziksel hasarlı yani düşürülmüş veya darbe görmüş , ezilmiş lenslerde gördüğümüz durumlardır. Manuel netleme halkasını , çevirince normalden çok zor dönebilir veya hiç dönmez. Veya dönse bile normal bir şekilde netleme yapılamaz. Bu durumun 3 nedeni olmaktadır. Halkanın bağlı olduğu ve netlemeyi sağlayan lens grubunun hareket ettiği kanallar eğrilmiş ve sıkışmış olabilir. Manuel netleme ringi de eğrilmiş olabilir veya her ikisi de olabilir. Bu durumda otomatik netlemede de sorun görülebilir. Çünkü manuel olarak hareket ettiremediğimiz lens grubunu,  AF motorunun gücü de hareket ettirmeye yetmez.

Başka ihtimaller de olmaktadır elbette. MF olarak normal çalışan ama otomatik netleme yapamadığımız durumları da görüyoruz sık sık. Bu durumda makine net yapamadığı için çekim yapmaya da izin vermez. Bu soruna , sık karşılaştığımız EF-S 18-55 lensleri örnek verebiliriz. Diğer bütün modellerde otomatik netleme sorunlarını görmek mümkün. Bazen focus flex , bazen AF motoru veya çok ender durumlarda anakart arızalı olabilmektedir.

Çözüm nedir ?

Yukarıda yazdıklarımı okuduktan sonra cevabı siz de az çok tahmin etmişsinizdir 🙂 Lensi görmeden kesin çözümü yazamayız elbette. Çünkü pek çok olasılık var. Kabaca şöyle denebilir ama : AF-MF sorunu olan lenslerde , soruna neden olan parçaları tespit edip değiştirmemiz gerekmektedir.

Keskinlik sorunu olan lenslerin kalibrasyonu hakkında bilgi için bu sayfamıza bakabilirsiniz.

AF MF Focusing Repair

Comments
 • Harun DEVECİ dedi ki:

  Merhaba samsung nx300 fotograf makinamın 18/55 lensini düşürdüm bir kısmını kendim tamir ettim fakat AF düğmesi çalışmıyor içindeki film sokete oturacağı yerden kopmuş elimde fotoğrafı mevcut eğer elinizde varsa almak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

 • Mesut acar dedi ki:

  Merhabalar beim makınem canon 650d bakaçtan baktığımda netlemiyor fotoğraf çektiğinde bulanık çekiyor naptıysam duzelmedi ama lcd ekrandan cok guzel netliyor hıc bi sıkıntı yok lütfen yardımcı olurmusunuz

 • Selim dedi ki:

  Canon 70-300 Usm lensimin stabilizer motorunun değişmesi gerekiyor. (Sorun görüntüyü netlemeye çalıştığında odağın sürekli kayması) Tahmini maliyeti nedir?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba Selim Bey,
   Canon 70-300 USM 4 farklı türü var.
   EF 70-300/4-5.6 IS USM
   EF 70-300/4-5.6L IS USM
   EF 70-300/4.5-5.6 DO IS USM
   EF 70-300mm F4-5.6 IS II USM

   Tam olarak hangisi ?

   • Selim dedi ki:

    EF 70-300 /4_5.6 IS USM.

    • lenstamiri dedi ki:

     Stoklarımızda parçası mevcut değil maalesef. Ama sıfır olarak değiştirmek lensin 2. el değerine oranla mantıklı fiyatları geçecektir. Ekonomik çözüm yolu olarak IS ünitesini tamir etme ihtimali için lensi görmem gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat