AF-MF Netleme Tamiri

af mf focusing repair

AF MF Focusing Repair: Normal olarak otomatik veya manuel netleme yapan ama net çekmeyen lenslerden değil de otomatik veya manuel netleme yapamayan lenslerden söz etmek istiyoruz.

Genellikle fiziksel hasarlı yani düşürülmüş veya darbe görmüş , ezilmiş lenslerde gördüğümüz durumlardır. Manuel netleme halkasını , çevirince normalden çok zor dönebilir veya hiç dönmez. Veya dönse bile normal bir şekilde netleme yapılamaz. Bu durumun 3 nedeni olmaktadır. Halkanın bağlı olduğu ve netlemeyi sağlayan lens grubunun hareket ettiği kanallar eğrilmiş ve sıkışmış olabilir. Manuel netleme ringi de eğrilmiş olabilir veya her ikisi de olabilir. Bu durumda otomatik netlemede de sorun görülebilir. Çünkü manuel olarak hareket ettiremediğimiz lens grubunu,  AF motorunun gücü de hareket ettirmeye yetmez.

Başka ihtimaller de olmaktadır elbette. MF olarak normal çalışan ama otomatik netleme yapamadığımız durumları da görüyoruz sık sık. Bu durumda makine net yapamadığı için çekim yapmaya da izin vermez. Bu soruna , sık karşılaştığımız EF-S 18-55 lensleri örnek verebiliriz. Diğer bütün modellerde otomatik netleme sorunlarını görmek mümkün. Bazen focus flex , bazen AF motoru veya çok ender durumlarda anakart arızalı olabilmektedir.

Çözüm nedir ?

Yukarıda yazdıklarımı okuduktan sonra cevabı siz de az çok tahmin etmişsinizdir 🙂 Lensi görmeden kesin çözümü yazamayız elbette. Çünkü pek çok olasılık var. Kabaca şöyle denebilir ama : AF-MF sorunu olan lenslerde , soruna neden olan parçaları tespit edip değiştirmemiz gerekmektedir.

Keskinlik sorunu olan lenslerin kalibrasyonu hakkında bilgi için bu sayfamıza bakabilirsiniz.

AF MF Focusing Repair

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat