AF-MF Netleme Tamiri

af mf focusing repair

AF MF Focusing Repair: Normal olarak otomatik veya manuel netleme yapan ama net çekmeyen lenslerden değil de otomatik veya manuel netleme yapamayan lenslerden söz etmek istiyoruz.

Genellikle fiziksel hasarlı yani düşürülmüş veya darbe görmüş , ezilmiş lenslerde gördüğümüz durumlardır. Manuel netleme halkasını , çevirince normalden çok zor dönebilir veya hiç dönmez. Veya dönse bile normal bir şekilde netleme yapılamaz. Bu durumun 3 nedeni olmaktadır. Halkanın bağlı olduğu ve netlemeyi sağlayan lens grubunun hareket ettiği kanallar eğrilmiş ve sıkışmış olabilir. Manuel netleme ringi de eğrilmiş olabilir veya her ikisi de olabilir. Bu durumda otomatik netlemede de sorun görülebilir. Çünkü manuel olarak hareket ettiremediğimiz lens grubunu,  AF motorunun gücü de hareket ettirmeye yetmez.

Başka ihtimaller de olmaktadır elbette. MF olarak normal çalışan ama otomatik netleme yapamadığımız durumları da görüyoruz sık sık. Bu durumda makine net yapamadığı için çekim yapmaya da izin vermez. Bu soruna , sık karşılaştığımız EF-S 18-55 lensleri örnek verebiliriz. Diğer bütün modellerde otomatik netleme sorunlarını görmek mümkün. Bazen focus flex , bazen AF motoru veya çok ender durumlarda anakart arızalı olabilmektedir.

Çözüm nedir ?

Yukarıda yazdıklarımı okuduktan sonra cevabı siz de az çok tahmin etmişsinizdir 🙂 Lensi görmeden kesin çözümü yazamayız elbette. Çünkü pek çok olasılık var. Kabaca şöyle denebilir ama : AF-MF sorunu olan lenslerde , soruna neden olan parçaları tespit edip değiştirmemiz gerekmektedir.

Keskinlik sorunu olan lenslerin kalibrasyonu hakkında bilgi için bu sayfamıza bakabilirsiniz.

AF MF Focusing Repair

Comments
 • Harun DEVECİ dedi ki:

  Merhaba samsung nx300 fotograf makinamın 18/55 lensini düşürdüm bir kısmını kendim tamir ettim fakat AF düğmesi çalışmıyor içindeki film sokete oturacağı yerden kopmuş elimde fotoğrafı mevcut eğer elinizde varsa almak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

 • Mesut acar dedi ki:

  Merhabalar beim makınem canon 650d bakaçtan baktığımda netlemiyor fotoğraf çektiğinde bulanık çekiyor naptıysam duzelmedi ama lcd ekrandan cok guzel netliyor hıc bi sıkıntı yok lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Mustafa dedi ki:

   Ben de de Aynı durum sözkonusu. Çözüm? :Neyapmak gerek bende bilmiyorum . Bilen ardaslardan yardım

   • lenstamiri dedi ki:

    Merhaba ,
    Vizörden ve LCD den live view fotoğraf çekince arada netlik farkı varsa bu sorun lensle ilgili değildir. Kullandığınız makinenin mirror box veya fabrika ayarlarında bir sorun olduğunu gösterir. Vizörden bakınca kırmızı netleme noktaları normal yanıyor ise aynalar durması gerektiği açılardan farklı bir konumda duruyorsa veya makinenin anakartı değiştirilmiş ve ayar yapılmamışsa görülebilen sorunlardır.

 • Selim dedi ki:

  Canon 70-300 Usm lensimin stabilizer motorunun değişmesi gerekiyor. (Sorun görüntüyü netlemeye çalıştığında odağın sürekli kayması) Tahmini maliyeti nedir?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba Selim Bey,
   Canon 70-300 USM 4 farklı türü var.
   EF 70-300/4-5.6 IS USM
   EF 70-300/4-5.6L IS USM
   EF 70-300/4.5-5.6 DO IS USM
   EF 70-300mm F4-5.6 IS II USM

   Tam olarak hangisi ?

   • Selim dedi ki:

    EF 70-300 /4_5.6 IS USM.

    • lenstamiri dedi ki:

     Stoklarımızda parçası mevcut değil maalesef. Ama sıfır olarak değiştirmek lensin 2. el değerine oranla mantıklı fiyatları geçecektir. Ekonomik çözüm yolu olarak IS ünitesini tamir etme ihtimali için lensi görmem gerekiyor.

   • fatih dedi ki:

    Merhaba af-p nikkor 70-300mm f/4.5-5.6g ed vr lensin manuel fokus halkası kırık ve manuel netleme yapmıyor. Tamir maliyeti ne kadar tutar?
    https://onlinemanual.nikonimglib.com/d3500/en/17_kit_lenses_02.html 3 numaralı parça lensi açınca boşata sallanıyor.

    • lenstamiri dedi ki:

     Merhaba ,
     Başta yedek parça ve diğer bazı nedenlerden dolayı Nikon için desteğimiz çok kısıtlıdır maalesef.

 • Baytam dedi ki:

  merhaba 18-270 tamron lensim var. 2. el aldım. af’de sorun yok ama mf’ye alıp halkayı çevirince sert dönüyor ve içinde tuhaf ses geliyor.aşağı yukarı maliyeti ne olur?

 • Feride dedi ki:

  Merhaba.Canon 60 D autofocus bozulmus sanirim calismiyor. Tamir ucreti ne kadar? Parcasi var mi sizde? Tesekkurler
  (Lens18-55)

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   AF sorunlarında öncelikle makineye tamamen hakim değilseniz ayarlarını sıfırlamanızı öneriyorum. Ve lensin üzerindeki AF / MF tuşunun AF de olduğundan emin olun lütfen. Çünkü AF yapmıyor diyerek boşu boşuna tamire gelen lensler oluyor sık sık.
   Bunun dışında lensinizde gerçekten bir sorun olduğundan eminseniz , zamanla oluşan (lensiniz düşmediyse) AF sorunu olabilir. Bunun tamir ücreti 108₺ dir. Bu fiyata geliş dönüş kargolar da dahildir. Lensi siz getirirseniz kargo ücretini düşüyoruz.

 • Taner Çetinkaya dedi ki:

  Merhaba nikon 18-105 lensimin netleme motorunda bozukluk olduğunu söylediler ve tamir edemeyeceklerini söylediler tamir için ne kadar ücret ödemem gerekir acaba ? Ve ne kadar zamanda tamir olur ?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Gerekli kontrolleri yapmadan fiyat vermek çok yanıltıcı olmaktadır. Lensi ulaştırmanız durumunda ücretsiz arıza tespiti yaparak bilgi verebilim.

 • m.delikaya dedi ki:

  merhaba, samyang 35 mm f 1.4 lensi düşürdüm netleme halkası zor dönüyor tamiri mümkün mü

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Samyang firması maalesef yedek parça vermediği için bu markaya bakmıyorum. Sadece parça değiştirmeden keskinlik ile ilgili sorunlara bakıyorum.

 • B.CAT dedi ki:

  Canon 18-55 kit lensim AF olarak çalışmıyor şu anda ama MF olarak sorunsuz hala. Auto focusu tekrar nasıl çalışır duruma getirebiliriz.

  • lenstamiri dedi ki:

   Lens düşmediyse zamanla gördüğümüz bir sorundur. Focus flex değiştirilmesi gerekiyor.
   Lensi gönderin yapalım. Veya tecrübeniz varsa siz de değiştirebilirsiniz.

   • Mehmet dedi ki:

    Merhabalar 75.300 lens var bende mf de sorun yasiyorum lens tikaniyor bi sureden sonra odaklamiyor af de elimle cevirmekte zorluk cekiyorum herangi bi darbe almadi

    • lenstamiri dedi ki:

     Merhaba , lütfen lensin model bilgisini tam belirtin. Sadece Canon’da 7 farklı versiyon 75-300mm var. Bu tip lenslerde genellikle fiziksel hasar (darbe veya çanta içerisinde aşırı baskı , ezilme ) veya yanlış-eksik tamir işlemlerinden sonra görülen sorunlarla karşılaşıyoruz. Kendiliğinden oluşan kronik arızaları yoktur. Lensi bize ulaştırmanız durumunda gerekli kontrolleri yaparak net bilgi verebiliriz.

 • İrem dedi ki:

  Nikon d3100 makineye sahibim. Makinem AF modundayken çekme tuşuna bastığımda kesinlikle fotoğraf çekmiyordu zaten çeksede bulanık görünüyordu. Bende MF moduna aldım bu sefer tuşa bastığımda çekmeye başladı ama yine de hiçbir çekilde net çekmiyor sürekli bulanık çekiyor. Yakın uzak fark etmiyor. Sorunu anlamıyorum her şeyi denedim. Tekrar AF moduna almayı deniyorum bu sefer onuda yapamıyorum. Ne oldu bu makineye yardım eder misin lütfen

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Mümkünse makineyi başka lens ile veya lensi başka bir makine ile deneyin lütfen.
   Bu mümkün değilse yakındaysanız getirin kontrol ederek bilgi verelim.

 • mustafa dedi ki:

  merhaba
  benim bir canon 600d var
  mf modu çalışmıyor yapabilirmisiniz
  bide fiyatını öğrene bilirmiyim

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Genellikle düşen lenslerde MF sorunu görüyorum.
   Lensin modeli nedir ?

 • yunus dedi ki:

  canon 400mm f5.6 lensin manueli devre dışıdır fakat af modda sorunu yoktur. nedeni ve çözümü ne olabilir ?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Devre dışı derken ?
   Bu durumlarda biraz ayrıntı vermek gereklidir.
   A) Lens MF ye geçmiyor , MF de bile AF çalışıyor.
   B) Lens MF ye geçiyor ama halkayı çevirince manuel odaklama yapmıyor.
   A ise AF/MF anahtarı veya flex veya anakart üzerinde bir sorun olabilir.
   B ise AF ünitesi torku azalmıştır. Ayar yaparak kurtarılabilir veya tamir edilebilir.Bunlar sonuç vermez ise AF ünitesi değiştirmek gerekebilir.
   Gerekli kontrolleri yaparak kesin bilgi verebilirim ancak.

 • Yunus dedi ki:

  Af ünitesi değişim ücretini öğrenebilirmiyim

 • Utku dedi ki:

  Merhabalar Canon EF 35 – 70 lensim var Af ye aldığım zaman ses çıkarıyor ama netlemiyor. Mf da halkayı çevirdiğimde de netleyemiyorum.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Lensin modelini yanlış yazmadıysanız çok eski bir lens ve yedek parça desteği Aralık 1997 de bitmiştir. Dilerseniz yedek parça değiştirmeden lensi kurtarma ihtimaline (düşük de olsa) bakmak için lensi gönderebilirsiniz. Kontrol edip bilgi verebilirim.

 • Alpay dedi ki:

  Merhaba canon 18 300 lensim var otomatik netleme yapmıyor sorunu ne acaba ve maliyeti ne olur

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   18-200 veya 28-300 demek istediniz sanırım … Her iki lens için de lensi görmeden sorunu ve fiyatı belirlemek doğru olmayacaktır yine de…
   Lütfen lensi ulaştırın … gerekli kontrolleri yaparak ücretsiz bilgi verebiliz.

 • Adem dedi ki:

  Merhaba;
  70-300 tamron lensim var.
  Lens kontaklarını temizleyin hatası sebebiyle tamire verdikten sonra ay çekimlerinde net çekim yapmıyor.
  Bu sorunun çözümü mümkün mü?

 • Şerife öztaş dedi ki:

  Kolay gelsin canon 700 d makinem ve 18 55 lensi var fakat hiç bir şekilde lens odaklamiyor ve resim çekmiyor hiç . Cok denedim ama hiç resim çekemedim aldığımdan beri aynı sorun vardı ama becerememisimdir belkindiye düşünüp iade etmemiştim meğersem baştan beri lensi sikintiliymis oyle dediler size göndersem nasil göndereceğim bilgi alabilir miyim ücreti falan ne kadar olur bide lensle beraber makineyi de gönderecek miyim

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Her şeyden önce makinenin ayarlarını sıfırlayın ve mümkünse başka bir lens ile deneyin. Başka lensle deneme imkanı yoksa lensle beraber makineyi de göndermenizde fayda var. Lens düşmediyse ve sıvı teması yoksa AF sorunu zamanlar görülebiliyor. Bu durumda 110₺ öngörüyoruz.
   Fiyata her şey dahildir. ( Parça , işçilik , kdv ve gidiş-dönüş Yurtiçi Kargo ücretleri dahildir ) Farklı bir durum çıkması durumunda bilgi veriyorum.

 • NURİ BALEMEN dedi ki:

  Merhabalar. Canon IXUS 95 IS cihazım var uzan zamandır açmıyordum bugün açtım ki içinden odaklama dışında hafif cızırtı geliyor ve tam olarak fokuslama yapamıyor. Ne yapmam gerekli?

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Sizin yapabileceğiniz bir şey yok . Lensi bozulmuş muhtemelen. Maalesef bu tip kompakt makinelerin bir değeri kalmadığı için tamiri yapılmıyor.

   • nihat dedi ki:

    Merhabalar..benim elimde sony hx60v Digital fotoğraf makinesi var..aldığımdan beri resmi net çeksede videolarda odakda ufak ufak oynamalar oluyor ve goruntuyu hafıften ara ara bozuyordu garantiye göndersem bişisi yok derler diye göndermedim o şekilde kullandım şimdi ise resimde ve videoda otomatik odaklama çoğu zaman yapmıyor netleşmiyor garantiside bitti bunun tamiri olurmu ben içini açamadım odak motor filminden yada fişinden huylanıyorum teşekkürler

    • lenstamiri dedi ki:

     Merhaba , birkaç istisna hariç kompakt makine tamiri yapmıyoruz. Bu konuda yardımcı olamıyorum maalesef.

 • Hasan Danacı dedi ki:

  Merhabalar elimde Canon eos 500d modeli var üstünde 18-55 lens bulunmakta lens AF modunda fotoğraf çekerken netleme yapmıyor ama aynı şekilde video modundayken otomatik netleme yapıyor bunun nedeni nedir arıza var ise ne kadara tamiri gerçekleşir

 • Sönmez dedi ki:

  Sigma 105 mm 2.8 auto focus çalışmıyor manuel calismada problem yok tamir fiyatı nedir

 • Mehmet k dedi ki:

  Canon eos 2000d odaklama yapmiyor af iken tamirini yapiyomusunz ucreti ne kadar olur

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   Evet elbette … lütfen getirin veya gönderin kontrol ederek bilgi verelim.

 • Umut Giresunlu dedi ki:

  Merhaba. Elimde hafif arızalı bir EF 35-350mm var. 150-350mm arası focus hunting yapıyor ama odak kilitleyemiyor ancak 35-150mm arası ve 350mm’de hiçbir sorun yok. Sizce tamir edilebilir bir sorun mudur ve elinizde bu işlem için yedek parça mevcut mu? Teşekkürler.

  • lenstamiri dedi ki:

   Merhaba ,
   EF 35-350 yedek parça desteği bitmiş bir lenstir. Ama genellikle Err01 hatası nedeni ile servisimize gelmektedir. Mekanik aksamı fazla olan bir lens olduğu için bazı vidaları zamanla gevşeyip vidaların tuttuğu parçalar ve vidalar boşa çıkarak içindeki diğer sağlam yerlerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle bir sorun hissettiğiniz anda herhangi bir hasarı engellemek için lensi kullanmayın ve bana ulaştırın. Gerekli kontrollerini yaparak bilgi verebilir ve en iyi şekilde tamirini yapabilirim.

 • EMİNE ÇELİK dedi ki:

  MERHABA,
  CANON EOS7D MAKİNAMLA ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLARI BİLGİSAYARA YÜKLEDİĞİMDE AÇTIKTAN BİRKAÇ SANİYE SONRA FOTOĞRAFLARIN AÇIK TONDAN BİR TON KOYU TONA DÖNÜŞTÜĞÜNÜ FARKETTİM. NEDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLBİLİR. BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat