RF Lenslerde Kontrol Ringi Modifikasyonu

RF Lenslerde Kontrol Ringi Modifikasyonu - Click

Canon 2018 sonunda bombayı patlattı 🙂 İlk aynasız full frame makinesinin tanıtımını yaptı. Bununla birlikte yeni 4 tane RF serisinde lens çıkardı. EOS R , RF24-105mm F4L IS USM , RF50mm F1.2L USM , RF35mm F1.8 MACRO IS STM

ve RF28-70mm F2L USM lenslerin dumanı piyasada tüterken beni çok şaşırtmayan bir duyuru daha geldi. Bir kaç gün önce 6 tane daha RF lensi duyurdu. Bana göre rakiplerine kıyasla biraz geç kalsa da beğendiğim başarılı ürünler çıkarmıştır. Ne diyelim , geç olsun da güç olmasın 🙂

Şimdi konumuza gelelim. RF lenslerle birlikte lenslere pek çok işlevi atayabileceğiniz  (Av, Tv, ISO ya da +/- EV gibi … ) kontrol halkasını ekledi. Yani lens üzerinde çevirebileceğiniz netleme halkası , zoom halkası ve + kontrol halkası ile birlikte zoom lensler 3 halkalı , single lensler 2 halkalı oldu. Kontrol ringini tanıtan videoya da bakabilirsiniz.

İlk başlarda manuel netleme ringi ile karıştırabileceğiniz bu kontrol halkasının çevirince çok minik adımlara sahip bir yapısı var. Yani kontrol halkasını çevirdiğinizde atadığınız işlevi minik click adımları ile gerçekleştiriyor. Dahili mikrofonla çok sessiz bir ortamda video çekimi yapıldığında halkayı çevirdiğinizde biraz ses duyulabiliyor. İsterseniz bu özelliği servisimizde iptal edebiliyoruz. Kontrol halkası click sesi olmadan netleme halkası gibi adımsız oluyor. Ve siz istediğiniz zaman tekrar eskisi gibi aktif edebiliyoruz.

RF Lenslerde Kontrol Ringi Modifikasyonu (RF Click modification)

Click – klik sesi için modifikasyonu RF serisinde olduğu gibi ayrıca kontrol ringi bulunan EF-EOS R adaptöründe de uygulayabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar
WhatsApp chat