Lensin içindeki rakamlar ne anlama gelir ?

Lensin içindeki rakamlar ne anlama gelir ?

Lensin içindeki rakamlar ne anlama gelir ?

Objektifler birden çok gruptan oluşur ve her grubun kendine has özelliği vardır. Üretim aşamasında bu özellikler grupların üzerine yazılır ve özel hesap yöntemleri kullanılarak yazılı değerlere göre

birbirleri ile mükemmel uyum göstermeleri sağlanır. Herhangi bir arıza durumunda bu gruplardan birini değiştirmek gerekirse yeni grubun uyum göstermesi için bu rakamlara göre hesap yapılmalı ve uygun malzeme veya pozisyon kullanılmalıdır.

Lensin içindeki rakamlar ne anlama gelir ?

Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin en yoğun kullanılan lenslerden biri olan Canon EF 24-105mm F4 IS lensin IS ünitesi flex ve diyafram flex üzerinde yazılı olan rakamlara göre arka lens grubunun 3 vidasının altındaki pulların kalınlığı ayarlanır. Sadece diyafram flex değiştirilirse eskisinin üzerinde yazılı rakamların boş olan yeni flex kablonun üzerine yazılması gerekmektedir. Çünkü bağlı olduğu grubun optik değeri budur. İleride olası bir IS ünitesi arızasında bu rakama göre hesap yapılır. Bu rakamlar aktarılmazsa ne olur ? Yapılması gereken hesapların ve işlemlerin hiç biri yapılamayacak ve lensizin kusurlu çalışacaktır. Maalesef malum Err01 sorunu görüldüğünde hiç bir tamirci bu önemli detayları bilmediği için eski flex kablonun üzerinde yazılı olan rakamlar çöpe gitmektedir. Biz bu işlemleri en üst düzeyde biliyor ve dikkat ediyoruz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar
WhatsApp chat