İkinci El Lens Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

ikinci el lens alırken nelere dikkat etmeliyiz

İkinci el lens alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

İkinci el lens (yada sıfır olduğu iddia edilen ) alırken dikkat edilmesi gerekenleri çok duymuş , okumuş olabilirsiniz. Belki hiç bilginiz olmayabilir veya çok iyi bildiğinizi de iddia edebilirsiniz. Bazen küçük bir servet ödediğimiz bu pahalı cihazları satın almadan önce

bakmanız gereken noktaları bir de bizden dinleyin. Öncelikle bizim tavsiyemiz direk elden alışveriş yapmanızdır. Satıcıya güvenmek önemlidir ama önce kendinize güvenmelisiniz. Evet başlıyoruz …

1- Mekanik kontrolünü yapalım.

Lensi biraz sallayın. Çok belirgin bir ses çıkmamalıdır. İçinde kırık bir şey olup olmadığını kontrol edin. Normal çalışabilir ama bir vida veya parça gevşemiş ve içine düşmüş olabilir. Görüntü sabitleme özelliği olan lensleri biraz salladığımızda oynayan bir parça varmış gibi hafif bir tıkırtı sesi normaldir. Lensin ön grubunu yani filtre tarafından tutarak yanlara oynatın. Oynama , yani boşluk ne kadar az ise o kadar iyidir.
E ne güzel bedava filtre veya parasoley var üzerinde diye düşünmeyin hemen. Filtre ve parasoley varsa çıkartın ve fitrenin takıldığı yere çok iyi bakın. Dişlerde ezilme , eğrilik yada çatlak var mı kontrol edin.

2- Mercek kontrolü :

Lensin içine , ön ve arkasına bakın. Toz veya çizik olup olmadığını kontrol edin. Ne kadar temiz ise o kadar makbuldür. Özellikle önünde çizik varsa , ön lens grubunun objektifin en pahalı parçası olduğunu unutmayın. Ancak çok temiz ikinci el bir lensin yeni tamir görmüş ve temizlenmiş olma ihtimalini de unutmayın. 

3- Halkaların kontrolü:

Focus ringi çevirin ve varsa zoom yapın. Bir takılma veya dengesizlik olup olmadığına bakın.

4- Seri No Kontrolü:

Canon ise seri numarasına bakın . 97 ile başlıyorsa teknik serviste işlem görmüştür veya refurbished üründür. Normal çalışıyorsa çok sorun etmeyin ama en azından bunu bilin. Seri numarası yoksa muhtemelen bayonet değiştirilmiş ve orijinal olmayan bayonet takılmış olabilir. 

5- Bayonet kontrolü:

Makineye takarken ne kadar sıkı olduğuna dikkat edin. Çok sıkı yada gevşek olmamalı. Metal bayonetler gözle kolay fark edilemeyecek şekilde eğrilmiş olabilir. 

İkinci el lens alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

6- Diyafram kontrolü : 

Bunun için AF yi kapatın. Makine M modunda diyaframı mümkün olan en kısık duruma (F22 —32) getirin. Enstantane 1/100 yeterli . Makineyi seri çekime ayarlayın.  Parmağınızı deklanşörden çekmeden seri çekim yapın. Tam bu sırada zoom lens ise bir kaç defa zoom yapın ileri geri. Bu esnada makine herhangi bir hata vermemelidir.

Makineden alan derinliği önizleme tuşuna basarak lensin içine yani diyaframa bakın. Lens yapraklarının durumunu gözlemleyin. Hepsi simetrik ve temiz olmalıdır. Diyafram ünitesinde bir sorun varsa bunu tamamen açık diyafram değerinde göremeyiz. Yani örneğin EF 70-200mm F4  lens satın alacaksanız F4 değerinde çekim yaparsanız olası diyafram arızalarını göremezsiniz. Çünkü tamamen açık diyafram değerlerinde diyafram zaten hiç çalışmaz. Çalışmadığı için de doğal olarak bir sorun olup olmadığını da göremezsiniz.

7- AF netleme kontrolü:

AF yi açın. Lensin önünü elinizle kapatıp yarım deklanşör veya netleme yapın. Lens uzağı yada yakını netlemeye çalışacak ama önü kapalı olduğu için yapamayacaktır. İleri geri sık sık yarım deklanşör yaparak skalayı yada ringi gözlemleyin. Bu esnada yarı yolda kesinlikle takılma yada dengesizlik olmamalıdır. Yani teleden makroya arada takılma yada zorlanma olmadan gidip gelmelidir. Arada bir olsa bile takılma oluyorsa veya bir noktada zorlanıyorsa AF ünitesi veya mekanik sorunludur. Bir de manuel netleme yapalım. Manuel netleme halkasını çevirirken bir dengesizlik yada zorlanma olmamalıdır. Lensi 3 posizyonda deneyin. Normal çekim , yere 90 derece aşağıya ve yukarıya çevirerek de MF ringi çevirin ve bir takılma olup olmadığına dikkat edin. Özellikle AF ünitesi sorunlu lenslerde yere dik çekimlerde ağırlık merkezi değiştiği için sıkışma olabilir.

8- Varsa görüntü sabitleme (IS-VR-VC-OSS) kontrolü : 

Bunun için IS-VR açık ama AF kapalı olsun. Kulağınızı lensin ortasına iyice dayayın. Yarım deklanşör yapın. Lensin modeline göre değişen az yada çok bir motor çalışıyormuş gibi muhakkak bir ses duymalısınız. Hiç ses duymuyorsanız IS-VR çalışmıyor demektir. IS-VR sürekli çalışan bir özellik değildir. Yani lensin IS-VR ünitesi sadece netleme yaptığınızda bir süre çalışır ve durur. Her yarım deklanşör yaptığınızda devam eder.

Şimdi AF yi de açın. Zoom lens ise zoom yapın. Uzak bir noktayı yarım deklanşör yaparak netleyin. Parmağınızı deklanşörden çekin. IS-VR ünitesi bir kaç saniye sonra durunca elinizin ne kadar titrediğini göreceksiniz. Tekrar yarım deklanşör yapın ve el titremesinin nasıl azaldığını ve görüntünün sabitlendiğini görün. Buraya kadar her şey normal. Ama bu testi yaparken aniden yukarı aşağı yada sağa sola görüntü kayıyor veya arada bir fark görmüyorsanız IS-VR ünitesi sorunlu demektir. Lensin bu bölümleri de oldukça pahalıdır. Genellikle düştüğü için bozulan bu bölümlerin yapıştırılıp sabitlenerek kusurlu satıldığını çok görmekteyiz.

9- Şimdi netlik (keskinlik) testine geçelim:

Fotoğrafta 4 köşe ve merkez noktaların netliğini kontrol etmek gerekir. Bunun için AV modunda diyafram en açık durumda olmalı. Mümkün ise duvara bir gazete asarak çekim yapacağız. Herhangi bir gazetenin ilan sayfası gibi her yeri dolu , boşluk olmayan bir sayfası olsun. Varsa standart ISO 12233 test kartı daha iyi olur. Flaşı kapatın. Mümkün olan en yüksek çözünürlükte yani L de olsun. Enstantane 1/100 civarında yeterlidir. AF noktası tam ortada olacak. Makineyi olabildiği kadar paralel ve kadraja sığdırarak çekim yapalım. Mümkün ise tripod kullanmak daha kesin sonuç verecektir.

Zoom lens ise en geniş ve en dar açılarda bir kaç çekim yapın. Ama her seferinde kadraja gazeteyi veya çektiğiniz düzlemi sığdırmaya çalışın. Fotoğraflara bir bilgisayarda bire bir boyutlarda bakın. Bakacağınız 5 nokta var. 4 köşe ve tam orta merkez. Hepsinin eşit netlikte olması idealdir. Ancak fotoğrafı çok büyütünce arada biraz fark normal olabilir. Bu çekim yaparken sizden kaynaklı da olabilir. (Lensin tamamen paralel olması gerekir). Ama çok fark varsa lensin içindeki gruplar ayarsız veya sorunludur. Orta nokta yani merkez de net değil ise kesin sorun var demektir. Özellikle geniş açı lensler için bu test çok önemlidir. Lens full frame ise bu testi crop gövde ile değil de full frame ile yapınız.

10- En son olarak focus mesafesi testi:

Yani AF skala penceresinde yazan uzaklıkları test edin. Özellikle zoom lenslerde bu daha çok önemlidir. Lensin durumu için bize çok ipucu verebilir. Netleme noktamızı tam ortaya alalım. 1 metreden bir fotoğrafı çektiğinizde lensiniz bunu doğru ölçmelidir. Skaladan 1 metreyi görmelisiniz. Az fark kabul edilebilir ama çok fazla fark varsa bir yerde kesin sorun var demektir. Yine AF noktası ortada olsun. Şimdi sonsuzu netleyelim. (Lenslerde hangi mesafe sonsuz olarak kabul edilir bilmek lazım. ∞ ~= 100 x f x f Yani sonsuz eşittir 100 çarpı f karedir. Burada f , lensin odak uzaklığıdır. 

Örnek verecek olursak 50mm bir lens için sonsuz 100 x 50 x 50 =250000 mm = 250 metredir.) Şimdi kapalı mekanda iseniz pencereyi açın ve elinizdeki lense göre sonsuz uzaklıkta bir nesne çekin. Önce en geniş açıda sonra da telede. Aynı noktayı çekin ve skalaya bakın. İdeali aynı ve doğru noktada olmasıdır. Örnek vererek açıklarsak 4 bina ilerdeki bacayı çektiğimizi düşünelim. Lensimiz 70-200 olsun. Nesneye olan mesafemiz aynı ve 70mm de çektiğimizde AF skalası nerede duruyorsa 200mm de aynı yerde durmalıdır. Arada biraz fark kabul edilebilir ama çok fark varsa pek hayra delalet etmez 🙂 Genellikle iyi tamir edilmemiş lenslerde bu sorunu görebiliriz. Hatta bazen netlemeye yetmez skala ve AF çekim yapmanıza engel olur. Ayrıca focus distance bozuk zoom lenslerde aynı objeyi değişik zoom aralıklarında çektiğinizde AF ünitesi normalden daha çok çalışmak zorunda kalır.

Evet çok uzattım ama nihayet yazımızın sonuna geldik. Sıfır ürün bile satın alırken refurbished olup olmadığını anlamak gerçekten güç , ikinci el lens ise tamamen sürpriz. Özellikle ikinci el lens için herkese bol şans …

Pro Plus Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar
WhatsApp chat
Bütün aksesuarlarda şok indirim !
Son ürünler !
x