Godox Flaş Servisi

Hayatımızı hızla değiştiren teknolojilerden fotoğrafçılık sektörü de payını almaktadır. Bataryaların gelişmesi ile birlikte yüksek güç kulanan flaşlar da hem hafiflemiş hem de daha da küçülmüştür. Ülkemizde de Godox markası makul fiyat / performans oranı ile çok tercih edilmektedir. Teknik servisimizde Godox flaşlarınızı da tamir ediyoruz.

Godox Witstro Akülü Flaş Servisi

Godox flaş servisi olarak bu flaşları kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı tavsiyelerimiz olacak. İlk modelleri sadece manuel özellikte olan Witstro AD180 ve AD360 çok sevildi. Kısa süre sonra Canon ve Nikon uyumlu TTL özellikli AD360 II çıkmıştır.

Godox Witstro AD180 & AD360 kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

1- Bütün bağlantılarını yaptıktan sonra bataryayı (PB960) açın. Yani flaş tüpünü , kullanıyorsanız USB tetikleyiciyi ve batarya ara kablosunu taktıktan sonra PB960 bataryanın üzerindeki tuşa basarak flaşı çalıştırınız. Ve aynı şekilde kapattıktan sonra aksamlarını sökünüz.

2- Bataryanın 2 çıkışında flaşın çalışması için gerekli yüksek gerilim olduğu için sıvı teması olmaması gerekmektedir. Yani özellikle yağmur altında veya sahilde çalışırken dikkatli olun. Flaş ıslanırsa veya su girerse derhal bataryayı ayırın ve tekrar çalıştırmayı denemeden acilen bize ulaştırın.

3- Spiral ara kablo kullanıyorsanız ve mesafe yetmediği için çekip gerdirerek kullanmak zorunda kalıyorsanız bunu yapmayın. 5 metrelik düz olan ara kablo kullanın. Kabloyu çektiğinizde dip kısımlarından koparak kablo bozuluyor. Kablo önemli değil , bu işi idare edelim yenisini alırız diyorsanız yanılıyorsunuz. Kablo içerisinden flaşa giden 2 ayrı besleme hattı koparsa flaşınız çalışmaz sadece. Veya çalışır ama dolmaz. Ama kısa devre oluşursa 12 volt gitmesi gereken yere yüksek gerilim gider. Bu durumda flaş bozulur veya hem flaş hem de PB960 batarya bozulabilir. Servisimize gelen arızalı Witstro serisi Godox flaşların yarısından çoğunun arıza sebebi bu kablo sorunudur. Acil işleri kurtarmak için spiral ara kabloyu dipten tamir etmeye-ettirmeye çalışmak kalıcı bir çözüm değildir. Kabloda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız sitemizden buradan spiral veya düz 5m satın alabilirsiniz. Ezilen veya dipten hasarlı olan ara kabloları kesinlikle kullanmayın . Yoksa tamir masrafı yüksek arızalara neden olabilirsiniz.

Godox Flaş Servisi

İlk çıkan AD180 modellinde ara kablonun flaşa giren soketini çok zorlayarak ters takma ihtimali vardı. Bu durumu önlemek için Godox hemen soket yapısı güncelledi. Sizin de AD180 flaşınız eski model ise sokete dikkat edin ve kesinlikle ters takmayın.

Servisimizde tamir edildikten kısa süre sonra flaş yine bozuldu şikayeti ile müşterimiz bize döndü ve flaşın fotoğrafını gönderdi. Soketi ters takmışsınız dedim. Çok kesin bir dille ”- imkansız … kaç yıldır çok iyi biliyorum tersi düzü … ” diyen müşterimizin gönderdiği bu fotoğraf yanıldığını göstermekteydi. Burada ters takılan soketi görebilirsiniz. Kabloyu bu şekilde kesinlikle takmayınız.

4- Flaşın tetikleyici takılan USB soketine sadece tetikleyici takınız. Bilgisayara veya telefon şarjı amacı ile bağlantı yapmayınız. Flaş çalışırken tetikleyiciyi takmayınız veya çıkarmayınız. Gücü kapattıktan sonra tetikleyiciyi takınız. Ayrıca nakliye esnasında veya çanta içine flaşı koyduğunuzda tetikleyiciyi çıkarınız. Yoksa tetikleyiciye gelen darbe veya baskı ile USB soket bozulabilmektedir.

(Tetikleyicinin testini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Tetikleyiciyi takın ve flaşı çalıştırın. Tam o anda açarken tetikleyicinin üzerindeki led yanıp sönüyorsa sorun yok demektir. Hiç yanmıyorsa tetikleyici veya flaşın USB çıkışı arızalıdır. )

5- Flaş tüpünün yerine tam geçtiğinden emin olun. Yuvasına tamamen girmemişse , temassızlık yüzünden oluşan ark ile tüpün bağlantıları ve tüp soketi erimektedir. Eriyince de tam temas sağlanamadığı için güç kaybı oluşur. Bunun sonucunda da fotoğraflar dengesiz parlaklıkta çıkabilir.

6- Reflektör tası çıkarmak için yandaki mandalını yavaşça gevşetin. Sona geldiğinizde daha fazla çevirmeyin. Aksi halde mandalın içindeki sekman yerinden çıkarak flaşın içinde kısa devre yaparak flaşı bozmaktadır.

Evet , Godox flaş servisi tecrübelerimize dayanarak bu flaşlarda karşılaştığımız sorunların oluşmaması için dikkat edilmesi gerekenleri yazdım. Sormak istediğiniz farklı bir durum varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz. Arızalı flaşınız varsa bize ulaştırın. Kontrol edip detaylı bilgi verebilir ve onayınızı aldıktan sonra kısa sürede tamir edelim.

Son olarak faydalı olacağını düşündüğüm Godox tetikleme sistemini paylaşıyorum. Hangi tetikleyici ile hangi flaş çalışır sorularına cevap olacaktır.

Godox-Tetikleme-Şeması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar
WhatsApp chat