Canon EOS Firmware Update Makineleriniz Güncel mi ?

Canon EOS Firmware Update Makineleriniz Güncel mi ?

Canon EOS Firmware Update Makineleriniz Güncel mi ?

Bütün üretici firmalar , ürünlerinde saptanan gözden kaçan hataları düzeltmek veya yeni çıkan teknolojilerle uyumlu duruma getirmek için sık sık güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemeleri takip edip makinelerimize yüklememizde büyük yarar görüyoruz.

Firmware Update Nasıl Yapılır ?

Siz de makinenizin versiyonunu aşağıda kontrol ettikten sonra güncel değilse update yapabilirsiniz. Bu işi ilk defa yapacaksanız kafanızda çok soru işareti olduğu için çekinebilirsiniz. Burada adım adım anlatmaya çalışacağım.

1- Yazılım versiyonunu kontrol edin ,

Makinenin menüsünden yazılım sürümünün yazılı olduğu yeri bulun. Aşağıdaki listede yazılı olan ile aynı ise makineniz zaten güncel demektir . Daha düşük ise güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

[table id=4 /]

Updated 31/10/2019

2- Yeni versiyonu indirin ,

Canon’un buradaki sayfasından veya direk versiyon üzerine tıklayarak makinenizin modeline ve bilgisayarınızın yazılımına uygun güncel firmware versiyonu bilgisayarınıza indirin. ( Başka kaynaklardan indireceğiniz yazılımlar makinenize zarar verip kullanılamaz duruma getirebilir )

3- Hafıza kartını formatlayın,

İşleme başlamadan önce okuma yazma hızı yüksek olan kaliteli kart tercih edin. SD kart ise Micro SD kullanmayınız. Hafıza kartını makineye takarak menüden format işlemini yapın.

4- Firmware dosyasını karta aktarın ,

Makinenin ve hafıza kartının sağlam olduğundan emin değilseniz firmware güncelleme işlemi yapmayınız. Yani sağlam makineye firmware update yapılır. Çünkü bir sorun varsa ve güncelleme işlemi yarıda kalırsa makinenin anakartı bozulabilir ve büyük masraflar çıkarabilir. Kart üzerine okuma ve yazma hatası olmadığından eminseniz kartı bilgisayara takın ve yeni firmware dosyasını zip ten çıkarıp karta kopyalayınız. Herhangi bir klasörün içine değil , direk olarak atınız. Kartı bilgisayardan çıkarırken de önce üzerine sağ tıklayıp çıkar dedikten sonra çekip çıkarınız.

5- Kartı makineye takın ,

Kartı makineye takın. Mümkünse tam dolu ve orijinal batarya kullanın.

6- Menüden adımları takip edin ,

6-1-Menüden firmware update yazan yere gelin. Ve Set tuşuna basın.

6-2- Mevcut yazılım güncelle > Tamam > Set

6-3- Makine yeni yazılımı okuduktan sonra Set’e basın

6-4- x.x.x versiyondan → x.y.z yeni versiyona OK seçerek Set tıklıyoruz

6-5- Yüklemenin bitmesini bekliyoruz.

Burada biraz sabırlı olup yüklemenin bitmesini bekleyeceğiz. Kesinlikle herhangi bir tuşa basmadan ve kesinlikle makineyi kapatmadan. Yani hiç bir şekilde makineye müdahale etmeden yüklemenin bitmesini bekliyoruz.

7- Yükleme bitti !

”Update is complete” ekranı çıkınca işlem bitmiştir. Set tuşuna basınca yeni sürüm bilgisi menüde görünecektir.

Siz de yukarıdaki adımları takip edip uyarılara dikkat ederseniz kolay bir şekilde makinenizin yazılımını güncelleyebilirsiniz. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıda yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Comments

 1. ozkan

  merhaba yazılım dosyasını bilgisayara indirdiğimizde zzip olarak geliyor bunu komple mi atıyoruz anlıyamadım tam orada tek bir dosya var ve içinde oda pdf var içerisinde ikinci el cihaz alacağım bu benim için çok önemli bide başka nelere dikkat etmeliyim yardımcıolursanız gerçekten minnettar olurum

  • lenstamiri

   Ben Mac kullandığım için bu detayı atlamışım. Zip olarak atarsanız makine dosyayı göremeyeceği için güncelleme yapmayacaktır. Zip içinden firmware dosyasını çıkarıp kartın içine atmalısınız. 2. el makine almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken çok detay var ama bunların hepsini bilsenizde sıvı teması olmuş bir makineyi kimse makineyi açmadan anlayamaz. Yani tamamen şans faktörü . Bol şans 🙂

 2. semih

  teşekkürler güzel anlatım olmuş yaptım 🙂 artık günceliz

 3. Enes dag

  kamera kapandı aclımıyor ne yapmalıyım

  • lenstamiri

   Enes Bey merhaba ,
   Umarım sorun yoktur…
   Yazıdaki uyarıları dikkate almanızı önemle tavsiye ediyorum. Maalesef yazılım güncelleme esnasında çok düşük ihtimal de olsa oluşacak bir sorun makinenizin tamamen çalışmamasına neden olabilir. Dikkat etmeniz gerekenleri ve işlemi adım adım anlattım. Bundan sonrası sorumluluk tamamen size ait olmaktadır.

 4. navata

  makınayı bılgısayara baglayıp guncellemek ıcın bır program yok mudur?

 5. levent yücel

  eos 5d mk4 kullanıyorum firmware 1.0.4 idi ekim 2019 da yayınlanan 1.2.1 i makinaya indirdim mk 4 için doğru bir işlem mi tam emin olamadım forumlarda değişik yorumlar var bigilendirirseniz sevinirim

  • lenstamiri

   Evet doğrudur. EOS 5D M IV için yeni güncelleme çıkmıştır. Yazıdaki adımları takip ederek ve uyarılara dikkat ederek güncelleme yapabilirsiniz. Sitemizde tema değişikliği çalışmaları devam ettiği için bazı aksaklıklar olabilir. Yakında yeni temaya geçiyoruz.

Bir cevap yazın

WhatsApp WhatsApp us